Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2020, 14:39

Cigarety budú drahšie, Heger navrhuje zvýšenie dane v dvoch krokoch

Spotrebná daň z tabakových výrobkov sa má podľa ministerstva financií zvyšovať pravidelne.

Cigarety budú drahšie, Heger navrhuje zvýšenie dane v dvoch krokoch
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Cena jednej škatuľky cigariet by mala od budúceho roka vzrásť o 40 centov a o 20 centov v roku 2023, navrhuje to v novele zákona ministerstvo financií.

Rezort tvrdí, že pokračuje s mechanizmom daňového kalendára, podľa ktorého sa bude pravidelne zvyšovať spotrebná daň z tabakových výrobkov.

"Koncepcia mechanizmu úpravy daňových sadzieb je rozvrhnutá na nasledujúce 4 roky. Zvýšenie sadzieb pre tabakové výrobky sa bude vo všeobecnosti realizovať v dvoch krokoch, a to k 1. februáru 2021 a k 1. februáru 2023,"  informuje rezort.

Lehoty dopredaja

Ministerstvo tiež navrhuje nastaviť lehoty dopredaja tabakových výrobkov. Pri cigaretách by malo ísť o dva mesiace.

"Čo bude v praxi znamenať, že cigarety zdanené v súčasnosti platnou sadzbou dane, ktoré budú uvedené na slovenský trh do konca januára 2021, bude možné dopredávať do konca marca 2021. Rovnaký mechanizmus je pre cigarety navrhnutý aj pri zmene sadzby k 1. februáru 2023," uvádza ministerstvo. 

Sprísnenie prevozu

Ministerstvo tiež navrhuje sprísniť prevoz tabakových výrobkov. Do praxe má vstúpiť smernica Európskej únie, podľa ktorej sa začne využívať elektronická evidencia prepravovaného tovaru.

"Kým doteraz boli sprievodné dokumenty v klasickej papierovej podobe, po novom bude celý proces elektronický – od začiatku až do konca," tvrdí ministerstvo.

Opatrenie podľa rezortu zníži administratívnu záťaž podnikateľov aj finančnej správy a systém tiež poskytne väčšiu transparentnosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.