Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2020, 00:00

Pozývame čo najviac ľudí, ale existuje istá mentálna bariéra

Boris Meluš, spoluzakladateľ Nadácie Cvernovka, si myslí, že ekonomický rast by mal slúžiť aj kultúre.

Pozývame čo najviac ľudí, ale existuje istá mentálna bariéra
Zdroj: NOVÁ CVERNOVKA/M. SPODNIAKOVÁ

Čo si má človek predstaviť pod pojmom kultúrne a kreatívne centrum?
Naša idea je mať mesto v meste. Dá sa tu bývať, pracovať, ísť na kultúru, najesť sa alebo si len v cukrárni kúpiť koláčik. Môže to teda byť ostrov s väčšinou funkcií, človek tu môže stráviť celý deň. Ľudia, ktorí tu pracujú, tu môžu aj bývať a nemusia chodiť do práce cez pol mesta. Kreatívna časť spočíva v koncentrácii ateliérov a spojení voľných umení, ako sú maľba alebo sochárstvo, s úžitkovými, ako sú dizajn, fotografia alebo architektúra. Je dobré, keď sa stretnú na jednom mieste a môžu sa vzájomne ovplyvňovať. Pre verejnosť je to miesto, kam môžu chodiť na nezávislú kultúru. To znamená, že nejde napríklad o jedno divadlo, ktoré je zriadené štátom alebo krajom. Máme tu pestrý mix kvalitnej, možno nie úplne mainstreamovej produkcie, či už divadlo, koncerty, ale aj diskusie. Pre nás je totiž téma občianskej spoločnosti veľmi dôležitá, a myslíme si, že kultúra nemá byť iba o zábave. Veľká časť podujatí je zameraná na vzdelávanie alebo verejnú diskusiu o aktuálnych témach.

Ako sa umelci dostávajú do Cvernovky?
Občas sa ateliér uvoľní a robíme

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.