Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2020, 00:00

Exministerka privatizácie Machová pre HN: Vodárne nemali Kmotríkovej firme vyplatiť nič

Pred dvadsiatimi rokmi riadila privatizáciu. Exministerka Mária Machová teraz ako poradkyňa predsedu Najvyššieho kontrolného úradu kritizuje biznis s vodou.

Exministerka privatizácie Machová pre HN: Vodárne nemali Kmotríkovej firme vyplatiť nič
Zdroj: HN/Peter Mayer

Bolo dobrým rozhodnutím pred dvadsiatimi rokmi previesť vodárne na obce a, naopak, napríklad distribúciu elektriny privatizovať?

Proces transformácie vodární a kanalizácií nebol jednoduchý, trval takmer desať rokov. Prebehli pilotné projekty v Trenčíne a Komárne a až v roku 2001 bola prijatá transformácia vodárenských spoločností. Dôvodov bolo viacero. Ešte pred fungovaním štátnych podnikov väčšina z nich fungovala ako mestské vodárne. Prirodzený monopol vo vodárenstve má pritom možno ešte viac špecifík ako monopoly v energetike. Konkurencia v oblasti predaja elektriny či plynu je väčšia, kým vo vodárenstve je to naviazané na prírodný zdroj. Navyše práve v 90. rokoch minulého storočia sa vo vyspelej časti Európy vracali vodárne do rúk miest a obcí, a to napríklad vo Francúzsku alebo v Anglicku.

Prečo?

Tam sa ukázalo, že súkromné vlastníctvo vo vodárenstve nie je vždy efektívnejšie ako obecné a generuje nižšie náklady. Štvrte mnohých miest sa vtedy odpájali od vodovodov, a to pre príliš vysoké ceny vody súkromných spoločností. Navyše, podľa zákona o obecnom zriadení má práve obec na Slovensku povinnosť zaisťovať potreby pre obyvateľstvo v oblasti vodárenstva.


Aj v zahraničí je však zvykom, že vo vodárenstve je prítomná kombinácia súkromného kapitálu a obecného vlastníctva.

Za určitých podmienok kombinácia nemusí byť v neprospech celého sektora a obyvateľstva. Závisí to od nastavenia regulácie a toho, ako si plnia svoju úlohu kontroly a dohľadu orgány štátu. Jednou z najväčších slabín samospráv je fakt, že keď vstupujú do rokovania o nastavení zmlúv so súkromným sektorom, tak zvyčajne ťahajú za kratší koniec.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.