Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2020, 12:55 Aktualizované dňa 13.08.2020 o 14:02

Doležal rokuje o znížení DPH v cestovnom ruchu na desať percent

Rezort dopravy rokuje o návrhu s koaličnými partnermi.

Doležal rokuje o znížení DPH v cestovnom ruchu na desať percent
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Ministerstvo dopravy rokuje s koaličnými partnermi o tom, aby v cestovnom ruchu bola znížená DPH na 10 percent.

Informovali o tom na tlačovej konferencii poslanci hnutia Sme rodina Martin Borguľa a Ľuboš Krajčír. Hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf potvrdil, že je to téma, keďže je to aj v programovom vyhlásení vlády, stav prípravy tohto opatrenia však nekonkretizoval.

Poslanci tiež uviedli, že na koaličnú radu predložia návrh zákona na oslobodenie tringeltov od daní a poplatkov.

Oslobodenie prepitného od daní a poplatkov má podľa nich podporu ministerstiev práce aj dopravy. Návrh zákona má za cieľ zavedenie transparentného a vyváženého modelu obslužného.

Doplnia sa tri zákony

Novela zákona má byť predložená na koaličnú radu budúci týždeň. Návrh by tak mali prerokúvať už na septembrovej schôdzi parlamentu.

Novelizáciou by sa mali dopĺňať tri zákony, a to zákon o eKasách, o dani z pridanej hodnoty a o dani z príjmu.

Táto téma vyvstala v súvislosti s novým koronavírusom, keď sa preklopili platby hotovosťou na platby kartou. Podľa poslancov sa prišlo na to, že ľudia tým, že sa viac platí kartou, prichádzajú o prepitné.

Bez vplyvu na rozpočet

Ak chce majiteľ prevádzky dať zamestnancovi tringelt, musí z toho odviesť daň. "V konečnom dôsledku z jednoeurového tringeltu dostane zamestnanec možno 0,30 eura," dodal Borguľa s tým, že prepitné tvorí mnohokrát veľkú časť príjmu.

Poslanci tiež priblížili, že návrh nemá vplyv na štátny rozpočet.

Hotovostné tringelty, ktoré doteraz ľudia dostávali, sa podľa nich aj tak nepriznávali. "Legalizujeme existujúci stav, ktorý je v našej krajine zaužívaný, a dávame možnosť platiť tringelty aj prostredníctvom karty tak, že tringelt zostane personálu, nepodlieha nejakej dani alebo niečomu," skonštatoval Borguľa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.