Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2020, 00:00

Nový šéf Slovnaftu v HNtelevízii: Chceme znížiť environmentálnu stopu

Marek Senkovič, výkonný riaditeľ Slovnaftu, povedal pre HN, že menší dosah spoločnosti na životné prostredie si vyžiada miliardové investície.

Na pozíciu výkonného riaditeľa Slovnaftu neprichádzate v jednoduchom období. Máme po koronakríze a uvidíme, čo bude pred nami. Kam by ste chceli dostať Slovnaft a aké príležitosti vidíte?
Cítim zodpovednosť voči zamestnancom, aby zostali zdraví, voči zákazníkom aj voči širšej spoločnosti. Je moja osobná snaha v týchto troch pilieroch pokračovať. Samozrejme, žijeme v čase pandémie, hlbokej krízy a v budúcnosti aj transformácie nášho odvetvia. Taktiež z krátkodobého hľadiska sa budeme snažiť, aby naši ľudia vo fabrike boli zdraví ako doteraz, z hľadiska ekonomických dosahov prekonať obdobie tak, aby sme boli schopní prežiť. Teda vytvoriť si nejaké rezervy. Z hľadiska dlhodobej budúcnosti chcem nastaviť firmu tak, aby bola schopná prežiť aj v roku 2050.

Čo to znamená? Slovnaft už začal s nejakou transformáciou. Dá sa očakávať, že niektoré procesy sa ešte zrýchlia?
Nie sme slepí a vidíme, že je tu veľký dopyt po zásadnej zmene z hľadiska spotreby energií a života. Zelená vlna, tlak na dekarbonizáciu, ktorý pred piatimi či 10 rokmi nebol viditeľný, tu je. Hlas ulice sa transformoval aj do sloganov politikov či samospráv. A my sme pochopili, že dopyt po fosílnej energii bude v budúcnosti nižší. Nevieme, či bude nižší o polovicu, o 80 alebo o 30 percent, ale svet v roku 2050 bude iný ako teraz. Teda nebudeme môcť prežiť s naším existujúcim portfóliom. Musíme ho zmeniť. Je to beh na dlhú trať, bude to stáť miliardy. Pričom o samotnom úspechu či neúspechu firmy rozhodnú ľudia.

Novinárska obec vás vždy vnímala skôr ako ekonóma než ako človeka priamo z rafinérskeho biznisu. Skôr sme vás videli za Excelom ako na ropnom poli so vztýčenou vlajkou. Vnímate sa tak tiež?
Je pravda, že som asi vnímaný cez Excel, ale odkedy som v Slovnafte, na stene za mnou je nalepená veľká schéma Slovnaftu. Ako sa z ropy vyrobia finálne produkty. Spočiatku som tomu veľmi nerozumel, ale našiel som kamarátov a kolegov, ktorí ma za tie roky tak naučili, že dnes viem povedať aj chemický vzorec benzínu a opísať proces, čo všetko tomu predchádza, aby sa z ropy stal benzín. Myslím si, že na 50 percent ovládam aj výrobnú chemickú časť. A výhoda je, že to viem prepojiť aj s ekonomickou časťou.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.