Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2020, 07:44

Zdravotné poisťovne očakávajú výpadok na poistnom vyše 216 miliónov eur

Údaje potvrdili všetky tri zdravotné poisťovne.

Zdravotné poisťovne očakávajú výpadok na poistnom vyše 216 miliónov eur
Zdroj: Archív HN

Zdravotné poisťovne očakávajú výpadok na zdravotnom poistení pre krízu spôsobenú novým koronavírusom vo výške viac ako 216 miliónov eur.

Potvrdili to všetky tri zdravotné poisťovne.

"Všeobecná zdravotná poisťovňa odhaduje, že výpadok príjmov za ekonomicky aktívnych poistencov z dôvodu zhoršenia ekonomickej situácie na Slovensku vyvolaného dôsledkami ochorenia COVID-19 bude v roku 2020 predstavovať 116 miliónov eur, čo je 4,65 percenta plánovaných príjmov," uviedla Zuzana Štukovská z referátu komunikácie štátnej zdravotnej poisťovne.

Reálny vývoj príjmov závisí podľa VšZP od epidemiologickej situácie na Slovensku a intenzity jej vplyvu na zamestnanosť.

Za prvých sedem mesiacov odhaduje ZP Dôvera výpadok príjmov vo výške 30 miliónov eur, čo predstavuje približne šesť percent príjmov najväčšej zdravotnej poisťovne.

"Na základe aktuálnych prognóz vývoja základných makroekonomických parametrov odhadujeme celoročný výpadok okolo 100 miliónov eur, čo predstavuje približne desať percent príjmov z poistného za ekonomicky aktívnych poistencov, mimo platby štátu," uviedol jej PR manažér Branislav Cehlárik.

Upozornil, že odhady je nevyhnutné priebežne aktualizovať podľa vývoja pandemických opatrení a vývoja makroekonomickej situácie.

Cehlárik predpokladá, že k najväčším výpadkom príjmov dôjde vo štvrtom štvrťroku v dôsledku nastupujúcej ekonomickej recesie.

Hovorkyňa ZP Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že presnú sumu zatiaľ nemôžu uviesť, ale sú si istí, že výpadok budú počítať v miliónoch eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.