Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2020, 15:44

Jedna z dvoch slovenských leteckých spoločností utrpela tvrdý pád, od septembra končí

Štyri lietadlá, ktoré Go2Sky prenajímala, po ukončení činnosti vráti majiteľom.

Jedna z dvoch slovenských leteckých spoločností utrpela tvrdý pád, od septembra končí
Zdroj: Reuters

Slovenská firma Go2Sky končí. Spoločnosť, ktorá prenajíma lietadlá, neprežila kritický stav v leteckom priemysle spôsobený koronakrízou. Pre denník Sme to potvrdil šéf spoločnosti Daniel Ferjanček. Činnosť ukončí k prvému septembru. 

"Naša spoločnosť už nevie dlhšie fungovať ako do septembra, povypláca ešte faktúry a mzdy ľuďom a skončí zodpovedným spôsobom,” povedal Ferjanček.

Šéf spoločnosti však povedal, že v budúcnosti nevylučuje návrat do letectva, avšak až keď sa situácia v leteckej doprave bude približovať k normálu.

Štyri lietadlá, ktoré Go2Sky prenajímala, po ukončení činnosti vráti majiteľom. "Vysporiadať sa s týmto majetkom sa budú musieť už oni," povedal Ferjanček.

Spoločnosť podľa údajov Finstatu zamestnáva 100 až 149 ľudí. V minulom roku vykázala zisk 2 670 413 eur, čo predstavuje medziročný pokles o 14 percent.

Na Slovensku pôsobia dve letecké spoločnosti. Okrem Go2Sky aj AirExplore. Ich biznis spočíva v prenájme lietadiel s posádkou, poistením a údržbou iným leteckým spoločnostiam, ktoré tieto kapacity aktuálne potrebujú. AirExplore v júli oznámili spustenie pravidelnej linky do chorvátskeho Splitu. 

Go2Sky vznikla v roku 2012. Vo svojej flotile má štyri lietadlá Boeing 737-800. Spoločnosť prenajímala lietadlá spolu s posádkou, poistením a údržbou iným leteckým spoločnostiam.

Vírus zasadil leteckému biznisu tvrdú ranu. Podľa Medzinárodného združenia leteckých dopravcov sa nepozbiera skôr ako v roku 2023. Predpovedá, že návrat na predkrízovú úroveň bude pre aerolinky v porovnaní s inými odvetviami oveľa pomalší.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.