Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2020, 09:54

Čistá mzda nad tisíc eur je iba v dvoch mestách na Slovensku

Najlepšie priemerné platy sú vo vrcholovom manažmente.

Čistá mzda nad tisíc eur je iba v dvoch mestách na Slovensku
Zdroj: HN/Peter Mayer

Najvyššia priemerná mzda je v Bratislavskom kraji. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že ide o jediný región na Slovensku, kde je priemerný čistý plat vyšší ako tisíc eur.

Pracovníci v hlavnom meste na Slovensku zarobia v priemere 1614 eur v hrubom. Mzdová kalkulačka na Platy.sk potvrdzuje, že pri uplatnení nezdaniteľnej časti ide o 1202 eur v čistom.

Všetky ostatné regióny majú čistú priemernú mzdu pod tisíc eur. K tejto hranici sa najviac približujú pracovníci v Košickom kraji a Trnavskom kraji.

Naopak, najnižší čistý priemerný príjem majú zamestnanci z prešovského regiónu. Ich mzda očistená od daní a odvodov predstavuje 770 eur.

Najlepšie platy vo vrcholovom manažmente

Rozdelenie priemerných platov podľa miest nasvedčuje, že čistý zárobok nad tisíc eur možno na Slovensku vidieť iba v dvoch mestách. Okrem Bratislavy ide ešte o Malacky.

V rebríčku najlepších čistých zárobkov skončili na ďalších miestach Trnava, Senec a Košice.

Najlepšie priemerné platy sú vo vrcholovom manažmente. Priemerná hrubá mzda tu predstavuje až 3138 eur. Teda 2271 eur v čistom vyjadrení.

Mimo riadiacich pozícií sú najvyššie mzdy v informačných technológiách. Čistá priemerná mzda je tu však takmer o 1000 eur nižšia ako vo vrcholovom manažmente.

Najmenej platení sú pomocní pracovníci

Na opačnom konci rebríčka skončili pomocné práce. Priemerný hrubý plat tu predstavuje 718 eur.

To znamená, že zamestnanci si v tomto odvetví zarobia v priemere 574 eur v čistom vyjadrení.

Z hľadiska jednotlivých pozícií je najnižší priemerný plat na poste upratovačky. Priemerný hrubý plat predstavuje 636 eur, čo je 516 eur v čistom. Pozícií, pri ktorých portál eviduje čistý príjem nižší ako je 550 eur, je viac.

Okrem spomínanej upratovačky ide tiež o pomocnú silu do kuchyne, školníka, chyžnú, šičku, vrátnika a opatrovateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.