Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2020, 09:24

V júni sa na Slovensku ubytovalo päťnásobne viac ľudí než v máji. Návštevnosť však stále zaostáva

Spomedzi regiónov Slovenska najvýraznejší medziročný pokles hostí evidoval Bratislavský kraj.

V júni sa na Slovensku ubytovalo päťnásobne viac ľudí než v máji. Návštevnosť však stále zaostáva
Zdroj: Dreamstime

V zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku sa v júni tohto roka ubytovalo 193 468 osôb, čo bolo 5-násobne viac ako v máji. Medziročne však návštevnosť naďalej výrazne zaostávala, počet hostí bol oproti júnu 2019 nižší o 68,3 percenta.

Návštevníci strávili v zariadeniach 579 610 nocí, čo bolo medziročne menej o 63,2 percenta. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad SR s tým, že cestovný ruch patrí medzi odvetvia najviac zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu.

"Návštevnosť v celej SR už tretí mesiac tvorili najmä domáci návštevníci, v júni predstavovali 82,5 percenta z celkového počtu ubytovaných. Naďalej pretrváva len minimálna návštevnosť cudzincov – v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach evidovali len 33 800 zahraničných návštevníkov. V rovnakom období minulého roka to bolo 242 400 hostí z cudziny," priblížili štatistici.

Najhoršie v Bratislavskom kraji 

Spomedzi regiónov Slovenska najvýraznejší medziročný pokles hostí evidoval Bratislavský kraj o 82,8 percenta. Väčšinu v tomto kraji dlhodobo tvoria zahraniční návštevníci, ktorých počet bol medziročne nižší o viac ako 90 percent.

Najnavštevovanejšie regióny Slovenska - Žilinský a Prešovský kraj - evidovali medziročne nižší počet ubytovaných približne o 60 percent.

Počas júna návštevníci na Slovensku strávili v ubytovacom zariadení v priemere tri noci, z toho domáci 3,1 a zahraniční 2,3 noci.

Veľký prepad 

Štatistický úrad vyčíslil, že vývoj za posledné mesiace zásadne ovplyvnil aj celkovú návštevnosť za prvý polrok 2020. "Od začiatku roka sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo o polovicu menej návštevníkov ako v rovnakom období minulého roka, ich počet dosiahol 1,3 milióna," vyčíslil.

Z toho bolo viac ako 902-tisíc domácich hostí a takmer 420-tisíc cudzincov. Medziročne sa počet domácich návštevníkov znížil o 49 percent a počet cudzincov o takmer 62 percent.

Ku koncu júna 2020 poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku 4403 ubytovacích zariadení. K dispozícií bolo 70-tisíc izieb so 183 400 lôžkami. Počet izieb v porovnaní s vlaňajším júnom klesol o 1200 a počet lôžok o 2300.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.