Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2020, 12:17

Kažimír: Ekonomika eurozóny rastie v súlade s prognózami ECB

ECB počíta v 3. štvrťroku s kvartálnym nárastom hrubého domáceho produktu eurozóny o 8,3 percenta.

Kažimír: Ekonomika eurozóny rastie v súlade s prognózami ECB
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ekonomika eurozóny rastie v súlade s prognózami Európskej centrálnej banky (ECB) z júna, uviedol guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Takže pri rozhodovaní o nastavení menovej politiky a monetárnych stimuloch môže počkať na ďalšie údaje.

Najprv sa zdalo, že ekonomika eurozóny sa oživuje z recesie spôsobenej pandémiou rýchlejšie, než sa predpokladalo, ale novšie údaje vrátane slabšieho indexu nákupných manažérov (PMI) signalizujú, že zotavovanie sa spomalilo a vývoj v 3. kvartáli môže zaostať za predpoveďami.

"Podľa mňa sme v súlade so základným scenárom," povedal Kažimír pre agentúru Reuters. "Máme priestor, aby sme počkali na tvrdé dáta, ktoré sú spoľahlivé."

ECB počíta v 3. štvrťroku s kvartálnym nárastom hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny o 8,3 percenta. ECB zverejní aktualizované prognózy 10. septembra.

ECB v rámci bezprecedentných monetárnych stimulov, ktoré majú pomôcť v boji s následkami pandémie nového koronavírusu, nakupuje rekordné objemy dlhopisov, aby udržala úrokové sadzby nízko. Celkový objem núdzového pandemického programu nákupu PEPP je 1,35 bilióna eur.

Aj keď ECB uviedla, že celý objem PEPP zrejme minie na nákup dlhopisov, niektorí jej predstavitelia tvrdia, že nemá povinnosť ho vyčerpať celý.

"Hovoril som to predtým, že ak budeme mať primeranú fiškálnu odpoveď, potom, samozrejme, nemusíme použiť celý objem PEPP," povedal Kažimír.

Aj keď ECB v auguste nakupovala dlhopisy takmer za 20 miliárd eur týždenne, tieto objemy sú nižšie v porovnaní s predchádzajúcimi maximami. Medzi dôvody tohto vývoja patrí aj zvýšenie dôvery na trhu či menšie objemy počas letných mesiacov.

"Vidíme, že PEPP funguje a že je absolútne primeranou odpoveďou na túto krízu," dodal Kažimír.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.