Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2020, 14:43

Vláda pomôže Bielorusom. Obetiam represálií by mohlo ísť až štvrť milióna

Podpora bude realizovaná prostredníctvom nástrojov rozvojovej spolupráce.

Vláda pomôže Bielorusom. Obetiam represálií by mohlo ísť až štvrť milióna
Zdroj: TARS/Jaroslav Novák

Slovensko vytvorí fond na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti v nadväznosti na neslobodné, nedemokratické a zmanipulované prezidentské voľby.

Rezort slovenskej diplomacie navrhuje vyčleniť na podporu bieloruských občanov, ktorí sa stali obeťami represálií finančnú čiastku 250-tisíc eur. Vláda vytvorenie tohto fondu v stredu na svojom rokovaní schválila.

Peniaze pomôžu aj protestujúcim

Vyčlenená suma bude pokrytá prostriedkami pôvodne vyčlenenými na pomoc Taliansku v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Krok nadväzuje na stanovisko kabinetu z 19. augusta, ktorým vyjadrilo Slovensko znepokojenie nad potláčaním základných ľudských a občianskych slobôd v Bielorusku a tiež pripravenosť pomôcť občanom, voči ktorým režim prezidenta Alexandra Lukašenka neadekvátne zasiahol v súvislosti s protestmi voči zmanipulovaným prezidentským voľbám 9. augusta.

Podpora bude realizovaná prostredníctvom nástrojov rozvojovej spolupráce SR. O konkrétnych formách podpory a jej príjemcoch bude rozhodnuté v nadväznosti na vývoj situácie v Bielorusku a v úzkej spolupráci s mimovládnymi organizáciami a ďalšími subjektmi.

"Finančné prostriedky môžu byť využité aj na spolufinancovanie budúcich iniciatív EÚ a iniciatív iných medzinárodných aktérov zameraných na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti," uvádza sa v predloženom materiáli.

Štipendiá pre študentov

Ako jednu z foriem pomoci bieloruským občanom navrhuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu  poskytnúť dodatočné štipendiá pre bieloruských študentov prostredníctvom programu vládnych štipendií.

Poskytnutých bude do 20 štipendií, ktoré pokryjú celú dobu štúdia na verejných vysokých školách na Slovensku.

Rezort školstva zároveň navrhuje každoročne vyčleniť finančné prostriedky na zvýšený počet štipendií vlády pre bieloruských študentov pri príprave návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2021 – 2027.

"Považujem to za veľmi dôležitý príspevok, aby sme zmiernili situáciu tých, ktorí sa dostávajú do takejto situácie v súvislosti s represáliami. Hovorím to s o to väčšou vážnosťou, že aj včera boli študenti v Minsku zatýkaní absolútne bezdôvodne počas pokojných demonštrácií," uviedol po rokovaní vlády minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS). Zdroje sú podľa neho primárne vyčlenené na štipendiá.

"V súčasnosti na základe vládnych štipendií na Slovensku študujú dvaja bieloruskí študenti. Do budúcna by to malo byť ďalších 20," dodal Korčok.

Ako podotkol šéf slovenskej diplomacie, Bielorusko nemá na Slovensku svojho veľvyslanca. "My sa budeme ďalšími krokmi bieloruskej vlády zaoberať. Platí, že neuznávame výsledky volieb, ktoré boli zmanipulované," pripomenul šéf slovenskej diplomacie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.