Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2020, 10:56

Arca nevyplatí všetky svoje záväzky, hovorí spolumaijteľ Velič

Skupina sa celú situáciu rozhodla riešiť reštrukturalizáciou.

Arca nevyplatí všetky svoje záväzky, hovorí spolumaijteľ Velič
Zdroj: Arca Capital

Česko-slovenská investičná skupina Arca podľa svojho väčšinového spoluvlastníka Rastislava Veliča nevyplatí v plnej miere všetky svoje záväzky v hodnote stoviek miliónov eur a chce dosiahnuť reštrukturalizáciu pod ochranou súdov.

Veliča citoval Denník E. Skupina sa dostala do problémov v súvislosti s koronakrízou, v Česku i na Slovensku jej vetvy už získali ochranu pred veriteľmi.

"Očakávam, že naši klienti pri oddĺžení získajú späť výrazne či určite viac ako polovicu svojich peňazí. Pred koronakrízou boli naše záväzky a hodnota majetku Arcy na vyrovnanej hodnote zhruba jednej miliardy eur. Koronakriza, samozrejme, hodnotu firiem o niečo znížila," uviedol Velič. Arca má stovky veriteľov.

Skupina sa podľa neho celú situáciu rozhodla riešiť slovenskou reštrukturalizáciou alebo českým insolvenčnom konaním.

"V ktorej, z oboch krajín, kde pôsobíme, požiadame súdy o oddĺženie, teraz ešte nie je jasné," povedal Velič, podľa ktorého príslušný návrh ohľadom oddĺženia bude podaný odhadom na konci septembra.

S ohľadom na výšku majetku skupiny Velič očakáva, že Arca získa povolenie na oddĺženie. V rámci reštrukturalizácie podľa neho obzvlášť nezabezpečení menší veritelia získajú vždy viac ako pri konkurze.

Podľa Veliča skupina v auguste rokovala s investorom o vstupe do firmy, ale očakávaný kapitál od neho nedorazil. Denník E napísal, že Arca už v júni prestala preplácať svoje zmenky a dlhopisy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.