Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2020, 10:20

Slovenskému exportu sa darí už druhý mesiac po sebe. Prebytok dosiahol viac ako 330 miliónov eur

Celkový výsledok v júli priaznivo ovplyvnil predovšetkým vývoz v triede stroje a prepravné zariadenia, do ktorej patrí aj vývoz automobilov.

Slovenskému exportu sa darí už druhý mesiac po sebe. Prebytok dosiahol viac ako 330 miliónov eur
Zdroj: TASR

Slovenskému exportu sa druhý mesiac po sebe darilo. Podľa predbežných údajov prebytok zahraničného obchodu v júli 2020 bol vo výške 332,7 milióna eur.

Aj keď júlový prebytok bol nižší ako minulý mesiac, bol to druhý najlepší výsledok v tomto kalendárnom roku a tretí najlepší za posledný 12 mesiacov. Súčasne výsledné saldo bolo výrazne lepšie ako pred rokom, keď bola bilancia pasívna -253 miliónov eur.

V júli 2020 dosiahol celkový vývoz tovaru hodnotu takmer 5,9 miliardy eur pri medziročnom raste o 0,8 percenta. Vyšší vývoz ako pred rokom sa tak prejavil v júni aj júli. Celkový dovoz tovaru bol v porovnaní s júlom 2019 nižší o 8,9 percenta a dosiahol približne 5,6 miliardy eur.

Celkový výsledok v júli priaznivo ovplyvnil predovšetkým vývoz v triede stroje a prepravné zariadenia, do ktorej patrí aj vývoz automobilov, keď bol vývoz o 876 miliónov eur vyšší ako dovoz. Export strojov a prepravných zariadení sa podieľal v júli na celkovom vývoze zo SR až 62 percenta, na dovoze necelými 50 percent.

Vývoz do členských štátov EÚ v januári až júli 2020 oproti rovnakému obdobiu minulého roku klesol o 14,5 percenta a z celkového vývozu tvoril podiel 79,4 percenta.

Dovoz z členských štátov EÚ sa na celkovom dovoze podieľal 66,5 percenta a medziročne klesol o 13,8 percenta.

Po sezónnom očistení údajov dosiahol v júli 2020 celkový vývoz tovaru hodnotu 6,5 miliardy eur pri medziročnom poklese o 1,1 percenta. Celkový dovoz tovaru sa znížil o 8,8 percenta na šesť miliárd eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v hodnote 503,3 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.