Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2020, 17:30

Heger: Pre záchranu ekonomík musíme nasadiť nielen investície, ale aj reformy

Slovensko je podľa Hegera pripravené diskutovať o nových zdrojoch s dôrazom na to, aby prispievali k takzvanej uhlíkovej neutralite EÚ.

Heger: Pre záchranu ekonomík musíme nasadiť nielen investície, ale aj reformy
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V záujme udržateľného a rýchleho ozdravenia európskych ekonomík treba nielen prílev investícií, ale aj implementáciu konkrétnych hmatateľných reforiem zameraných na odstránenie medzier v štruktúrach hospodárstiev Európskej únie (EÚ).

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) to vyhlásil v rámci berlínskeho zasadnutia európskych ministrov financií, ktoré sa uskutočnilo 11. až 12. septembra.

V rámci rokovania ministrov financií EÚ (Ecofin) sa zhodli, že v dôsledku pandémie európske ekonomiky stále čelia neistotám a signály oživenia sú nerovnomerné. Preto je nutné zmobilizovať všetky domáce a európske nástroje podpory.

Ako ďalej informovalo Ministerstvo financií (MF) SR, predmetom diskusie ministrov boli aj možné nové zdroje príjmov rozpočtu Únie.

Európska komisia plánuje v budúcnosti predložiť návrh na spoločné emisné clo a spoločné zdanenie nadnárodných gigantov v sektore IT (digitálny poplatok), rovnako aj návrh odvodov do rozpočtu EÚ založený na emisných povolenkách CO2. Tie by sa mali rozšíriť aj na námornú a leteckú dopravu.

Slovensko je podľa Hegera pripravené diskutovať o nových zdrojoch s dôrazom na to, aby prispievali k takzvanej uhlíkovej neutralite Únie. Zároveň by tak v budúcnosti nemalo dôjsť k výraznému navýšeniu odvodov členských štátov do rozpočtu EÚ.

Ďalšou z diskutovaných tém bola potreba spravodlivého a efektívneho zdanenia vrátane digitálnej ekonomiky. Členské štáty podľa MF v zásade podporili myšlienku reformy korporátnej dane, ale väčšina ministrov požaduje počkať na výsledky rokovaní v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Heger podporil prehlbovanie doterajšej spolupráce v boji proti daňovým únikom a podvodom.

V oblasti finančných služieb ministri diskutovali o prispôsobení regulácie digitálnej ére a zároveň zachovaní dostatočnej miery flexibility, bezpečnosti a ochrany dát. Slovenský minister financií podporil finančné inovácie a ich zavádzanie v spolupráci s aktérmi trhu a pri téme bankovej únie sa prihovoril za jej dobudovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.