Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2020, 00:00

Zdroje z Únie treba čerpať rýchlejšie

Administratívne bariéry a neexistencia priemyselnej stratégie môžu spôsobiť, že európske zdroje nevyčerpáme, tvrdí prezident Slovenskej asociácie finančníkov Andrej Révay.

Zdroje z Únie treba čerpať rýchlejšie
Zdroj: Peter Mayer

Slovensko dostane v najbližších siedmich rokoch od Bruselu takmer 44 miliárd eur. Dokážeme túto sumu vôbec vyčerpať?
Slovensko patrí medzi najúspešnejšie nové krajiny EÚ z hľadiska ekonomickej konvergencie, pričom však jej gro prebiehalo do roku 2010 priemerne 3,1 percenta ročne. Odvtedy je to už iba okolo jedného percenta. V poslednom čase sa tak konvergencia výrazne spomaľuje. Hlavnou príčinou je, že Slovensko od roku 2010 urobilo veľmi málo štrukturálnych reforiem. V rebríčkoch konkurencieschopnosti buď stagnuje, alebo zaostáva, pričom okolitý svet napreduje.

Prečo?
Hospodárska politika vlády sa v posledných rokoch sústredila viac na administratívne zásahy ako na systémové zmeny, a to dokonca aj tam, kde môžu byť tieto zásahy kontraproduktívne. Z dlhodobého hľadiska ekonomický rast brzdia viaceré faktory, množstvo a kvalita ľudského kapitálu, ale aj slabý inovačný potenciál Slovenska, ktoré je na 22. mieste v rámci EÚ. To isté platí aj pre nevyužitý potenciál niektorých skupín obyvateľstva alebo pre nedostatok kvalitných verejných inštitúcií. Z tohto hľadiska sa zdá, že Slovensko má kde spomínané zdroje použiť. Č

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.