Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2020, 12:20 Aktualizované dňa 16.09.2020 o 13:43

Krajniak hlási obrat. Nezamestnanosť v auguste prvýkrát v roku klesla

V auguste bola na Slovensku nezamestnanosť na úrovni 7,6 percenta.

Krajniak hlási obrat. Nezamestnanosť v auguste prvýkrát v roku klesla
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v auguste podľa ministra práce Milana Krajniaka znížila na 7,6 percenta. Ide o prvé zlepšenie situácie na trhu práce v krajine od začiatku roka. V júli bola nezamestnanosť na viac ako trojročnom maxime 7,65 percenta, rýchlejšie začala stúpať po marcovom prepuknutí pandémie choroby covid-19.

"Počas piatich mesiacov sa nám podarilo zvrátiť trend, ktorý spôsobila kríza covidu. Ešte sme však nevyhrali, pretože v septembri prídu na trh práce absolventi najmä stredných škôl," povedal Krajniak.

Od júna v porovnaní s vlaňajškom podľa ministra stúpa počet ľudí, ktorí si na Slovensku našli prácu. Zlepšenie podľa neho nie je výsledkom sezónnych prác.

Miera nezamestnanosti na Slovensku je dlhodobo vyššia ako v Českej republike, kde v auguste zostala na úrovni 3,8 percenta.

Slovenská vláda po prepuknutí covidu-19 zaviedla program podpory zamestnávateľov s cieľom udržať zamestnanosť. Trvanie projektu následne predĺžila.

Nevyhovela však návrhu podnikateľov na zmenu podmienok čerpania peňazí, ktoré zaostalo za pôvodnými očakávaniami. Tento rok v lete štát podľa Krajniaka začal program poskytovania dotácií začínajúcim podnikateľom a príspevkov pre mladých ľudí, ktorí sa zamestnajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.