Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2020, 00:00

"Prvá vlna korony priniesla dokonalú búrku." Šéfanalytik vysvetľuje, čo nás teraz čaká

S plošným zatváraním ekonomiky u nás či v zahraničí nepočítame, hovorí riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara.

"Prvá vlna korony priniesla dokonalú búrku." Šéfanalytik vysvetľuje, čo nás teraz čaká
Zdroj: HN/Martin Kováčik

Odhad poklesu hrubého domáceho produktu pre tento rok ste aktuálne znížili z júnových 9,8 percenta na 6,7 percenta. Nakoľko ste si tým istí?
Máme už podstatne viac informácií, ako to bolo v apríli a júni. No fakt, že sme museli pridať ešte jednu prognózu nad bežný rámec, napovedá, že neistota je počas celého tohto roka relatívne veľká. Aj preto napokon máme v prognózach okrem základného aj dodatočné dva scenáre. Prvý, ktorý modeluje prípadné dosahy druhej vlny pandémie. Zároveň sa v priebehu leta ukázalo, že Slovensko bude môcť čerpať miliardy eur z európskeho plánu obnovy, ktorý by mohol podporiť rast nášho hospodárstva od roku 2022. Aký by mohol byť orientačný dosah fondu obnovy na slovenskú ekonomiku v rokoch 2022 až 2023, sleduje druhý scenár.

Scenár s druhou vlnou korony počíta s poklesom ekonomiky o 8,4 percenta. Aké obmedzenia ste v ňom zohľadnili?
Už v súčasnosti vidíme trend zvyšovania nových prípadov ochorenia COVID-19, a to nielen u nás, ale aj v okolitých krajinách. Štáty však v druhom polroku už nepristupujú k plošným opatreniam, skôr ide o cielené lokálne kroky a lepšie vyhľadávanie prípadov a kontaktov. V scenári, ktorý počíta s druhou vlnou, preto nepočítame, že by opäť prišla taká dokonalá búrka, k akej došlo v prvom štvrťroku. Vtedy firmy prišli aj o svojich dodávateľov zo zahraničia, časť ich zamestnancov musela byť doma a prišli zároveň o dopyt. Toto sa pravdepodobne nestane. Preto by mal byť dosah druhej vlny miernejší, a to v úvodzovkách len na úrovni 1,7 percenta v tomto roku a zároveň oživenie na budúci rok by bolo miernejšie.


Ktoré sektory ekonomiky druhá vlna korony ohrozuje najviac?
Riziká by boli podobné ako pri prvej vlne, a to najmä pre sektory, v ktorých sa nedá pracovať z domu. Ide o priemysel, kultúru, služby a cestovný ruch, ktoré by boli prirodzene najviac ohrozené.

Od slovenského najsilnejšieho ekonomického partnera Nemecka chodili v lete striedavo lepšie a horšie správy. Aký dosah sa dá očakávať u neho s možnou hrozbou pre náš export?
Celkovo pri Nemecku prevažovali pozitívne správy. Pri druhej vlne by zahraničný dopyt vrátane Nemecka klesol, s čím počítame

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.