Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2020, 09:50 Aktualizované dňa 28.09.2020 o 10:28

Šéf inovačnej a energetickej agentúry: Nosnou témou je vodík. Na inovácie budú vouchery

Inovácie bude Slovenská inovačná a energetická agentúra podporovať aj cez tzv. inovačné vouchery, informoval jej šéf.

Šéf inovačnej a energetickej agentúry: Nosnou témou je vodík. Na inovácie budú vouchery
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Nosnou témou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry budú vodíkové technológie. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš za účasti ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka (SaS).

"Vodíkové technológie sú jednou z nosných tém v rámci portfólia Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. My chceme využiť všetky dostupné aj finančné prostriedky na to, aby sme vodíkovú stratégiu naštartovali," priblížil Blaškovitš. Podľa jeho slov je potrebné dôsledne využiť európske finančné zdroje z aktuálneho programovacieho obdobia.

Informoval, že počas jeho štvormesačného pôsobenia vo vedení SIEA sa zaviedol nový systém zásobníkov žiadateľov v projekte podpory malých obnoviteľných zdrojov energie Zelená domácnostiam.

"Nový systém umožňuje, aby prostriedky využilo omnoho viac žiadateľov o podporu," oznámil.
SIEA sa podľa jeho slov sústredí v najbližšej budúcnosti na dve oblasti, ktoré sú aj v názve agentúry, a to na podporu inovácií a rozvoj energetiky.

"Podporovať sa budú nové technológie uchovania energie, kam patrí aj vodík. Budeme sa tiež venovať inovatívnym prístupom v oblasti vývoja batérií," doplnil.

Dodal, že inovácie bude agentúra podporovať aj cez tzv. inovačné vouchery, ktorých vydávanie bude výrazne transparentnejšie a bude adresnejšie.

"Ak budú mať podniky zmysluplnú technológiu, inováciu, tak jej zavedenie bude podporené," povedal. SIEA sa podľa neho v energetike chce zamerať na podporu OZE, ako aj na energetické poradenstvo pre firmy, domácnosti a profesionálov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.