Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2020, 13:00

Klub 500 kritizuje Matovičovu vládu: Plán obnovy je nereálny. Mali by ho čo najskôr prerobiť

Podľa Klubu 500 je návrh reformného plánu len množstvom čiastkových a miestami až chaotických opatrení.

Klub 500 kritizuje Matovičovu vládu: Plán obnovy je nereálny. Mali by ho čo najskôr prerobiť
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Klub 500 kritizuje návrh Slovensko 2.0., ktorý plánuje vláda Igora Matoviča predložiť Európskej komisii. Ide o reformný plán, ktorý má za 7,5 miliady eur z eurofondov pomôcť zvrátiť škody spôsobené pandémiou koronavírusu a zotaviť ekonomiku.

Podľa Klubu 500 je návrh reformného plánu len množstvom čiastkových a miestami až chaotických opatrení. Žiadajú, aby bol čo najskôr prepracovaný.

​„Z pohľadu Klubu 500 nie je predložený návrh plánu Slovensko 2.0 zoznamom štrukturálnych reforiem, ale množstvom čiastkových, nekonkrétnych, nemerateľných, systémovo nesúvisiacich a miestami až chaotických opatrení. V takejto podobe nezabezpečia riadne fungovanie hospodárstva, jeho zotavenie po kríze a ani mu neumožnia naštartovať svoj rastový potenciál. Samotnú víziu materiálu nevnímame ako reformný plán, ale nereálne predstavy bez reálnych nástrojov,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500, Tibor Gregor.

Brusel s cieľom pomôcť napraviť škody spôsobené pandémiou koronavírusu, navrhla rozsiahly plán obnovy pre Európu. Krajiny majú do 15. októbra 2020 predniesť Európskej komisii prvé návrhy národných plánov na diskusiu a definitívny plán obnovy sú krajiny zaviazané predložiť do 30. apríla budúceho roka.

​„Plán obnovy nehovorí o podpore priemyslu, ktorý sa na Slovensku podieľa 25,1 % na celkovej zamestnanosti a je najvyšším zdrojom napĺňania štátneho rozpočtu. Nepojednáva ani o podpore priemyselného/podnikového výskumu a vývoja, ktorý je cestou k zvyšovaním konkurencieschopnosti. Autori síce správne konštatujú, že hlavným zdrojom zásadných a originálnych inovácií býva podnikový výskum, prečo však chcú jeho podporu realizovať formou vyšších výdavkov na vedu a výskum pre univerzity a SAV?,“ doplnil Gregor.

Klub 500 vyčíta vláde aj netransparentný prístup a zloženie pracovnej skupiny. "Ak má byť jedným z hlavných cieľov plánu obnovy naštartovanie ekonomiky po kríze, zabezpečenie udržateľného a dlhodobého rastu ekonomiky, tak považujeme zloženie pracovnej skupiny, v ktorej je z 90 členov len jediný priamy zástupca priemyslu, za neprijateľné. A to všetko v krajine, ktorá má v rámci EÚ jeden z najvyšších podielov priemyslu na hrubom domácom produkte," upozorňuje Gregor.

Slovensko má v rámci plánu obnovy k dispozícii 7,5 miliardy eur. Podľa Klubu 500 je nevyhnutné prijať efektívne opatrenia, ktoré obnovia našu ekonomiku a pomôžu zvládnuť výzvy spojené s budúcim rozvojom globálneho, európskeho a národného hospodárstva.

Čo navrhuje Klub 500:
• konkurencieschopnosť a inovácie – daňovo-odvodová reforma, podpora investícií a výskumno-vývojových projektov,
• zamestnanosť, vzdelávanie a sociálna súdržnosť – reforma vzdelávania, aktívna politika trhu práce, dôchodková reforma, reforma zdravotníctva,
• zelené investície a investície do regiónov – rozvoj energetiky a bezemisných/nízkoemisných technológií, rozvoj ekologickej dopravy, podpora poľnohospodárstva, komunálna reforma.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.