Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2020, 12:14

Ďalší krok k zrušeniu škaredého odvodu. Jeho koniec schválila vláda

Návrh na zrušenie bankového odvodu bude musieť ešte podporiť parlament.

Vláda dnes schválila návrh zrušiť od budúceho roka zvláštnu bankovú daň, ktorú v súčasnosti už nevyberá. Návrh zákona ešte posúdi parlament.

Na odbúranie osobitného zdanenia peňažných ústavov sa Slovenská banková asociácia predtým dohodla kabinetom premiéra Igora Matoviča.

​Dodatočné zdanenie bánk zaviedlo Slovensko v roku 2012. Vlani na tejto dani peňažné ústavy odviedli cez 143 miliónov eur, čo bola viac ako pätina čistého zisku bankového sektora.

Vláda Petera Pellegriniho presadila zdvojnásobenie sadzby osobitného odvodu od tohto roku, a to na 0,4 percenta.

Daň sa neodvíja od zisku bánk, počíta sa z vybranej sumy ich pasív z bilančnej sumy.

Matovičova vláda sa v júni dohodla s bankovou asociáciou na zrušení bankovej dane, peňažné ústavy na oplátku sľúbili vyčleniť ďalší značný balík peňazí na poskytovanie úverov štátu, firmám a ľuďom.

Na zrušenie osobitného zdanenia peňažných ústavov opakovane vyzývala NBS. Skoršie zvýšenie sadzby bankovej dane kritizovala Európska centrálna banka.

Tento rok v júli parlament schválil zákon, na základe ktorého banky spomínaný odvod do konca tohto roka platiť nemusia. Podľa skoršieho odhadu tak ušetria asi 150 miliónov eur.

V prvom tohtoročnom polroku zisk bankového sektora klesol medziročne takmer o 64 percent na 125 miliónov eur, a to kvôli spomínanej zvláštne dani a tvorbe rezerv na prípadné nesplácanie úverov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.