Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2020, 13:44

Schodok štátneho rozpočtu výrazne vzrástol. Prekročil štyri miliardy

V septembri sa rozpočtový deficit prehĺbil o 678 miliónov eur.

Schodok štátneho rozpočtu výrazne vzrástol. Prekročil štyri miliardy
Zdroj: Reuters

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska za prvé tri štvrťroky tohto roka medziročne výrazne vzrástol a zvýšil sa aj v samotnom septembri.

Vyplýva to z dnešných informácií ministerstva financií, ktoré v lete presadilo výrazné zvýšenie plánovaného deficitu na tento rok aj kvôli negatívnym dopadom pandémie choroby covid-19.

Rozpočtový deficit na konci septembra dosiahol takmer 4,67 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu vlani, kedy schodok dosiahol 1,84 miliardy eur, je približne dva a pol násobne vyšší. V septembri sa deficit prehĺbil o 678 miliónov eur.

Rozpočtové príjmy za obdobie od januára do konca septembra zaostali za rovnakým obdobím vlaňajška o 5,2 percenta, výdavky boli naopak o 18,6 percenta vyššie.

Parlament v lete najmä kvôli dopadom koronavírusu zmenou zákona zvýšil plánovaný rozpočtový deficit na tento rok na rekordných 11,95 miliardy eur.

Predchádzajúci kabinet premiéra Petra Pellegriniho, ktorý po februárových voľbách vystriedala súčasná vláda Igora Matoviča, naplánoval na tento rok schodok štátneho rozpočtu na hotovostnom princípe takmer 2,77 miliardy eur.

Analytici aj nezávislá rozpočtová rada už vlani pri schvaľovaní pôvodného rozpočtu upozornili, že hospodárenie štátu bude bez dodatočných opatrení horšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.