Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2020, 19:36

"Ide o prelomovú technológiu." Slovenská firma ukázala prototyp batérie pre elektromobily

Aj vďaka svojej vyššej účinnosti batéria od InoBatu podľa firmy umožní predĺženie dojazdu elektrických vozidiel o takmer pätinu.

"Ide o prelomovú technológiu." Slovenská firma ukázala prototyp batérie pre elektromobily
Zdroj: Dreamstime

Slovenská firma InoBat dnes predstavila prototyp batérie pre elektrovozidlá, s hromadnou produkciou plánuje začať v budúcom roku. Podľa Inobatu jeho výrobok umožní vozidlám s elektrickým pohonom dlhší dojazd oproti existujúcim štandardným batériám.

"Vývoj týchto inteligentných batérií riadi umelá inteligencia, pričom hromadne sa začnú vyrábať už v budúcom roku. Ide o prelomovú technológiu svojho druhu, ktorá navyše pri svojej výrobe nie je tak závislá na kobalte. Ten je totiž v rámci ochrany životného prostredia najkritickejším bodom v rámci výroby," uviedol InoBat v tlačovej správe.

Novú batériu predstavil spoluzakladateľ InoBatu Marián Boček na medzinárodnej konferencii vo Vysokých Tatrách. Aj vďaka svojej vyššej účinnosti batéria od InoBatu podľa firmy umožní predĺženie dojazdu elektrických vozidiel o takmer pätinu, takisto ju možno prispôsobiť pre akékoľvek elektrické autá.

Po vybudovaní výskumno-vývojového centra a výrobnej linky na batériové články plánuje spoločnosť do roku 2025 zvýšiť produkčnú kapacitu na desať gigawatthodín. Projekt InoBatu predchádzajúca slovenská vláda podporila schválením stimulov vo výške päť miliónov eur.

Do svojho vedenia InoBat v uplynulých dňoch angažoval Andyho Palmera, bývalého generálneho riaditeľa výrobcu luxusných športových automobilov Aston Martin.

Skupina InoBat vlani podpísala s americkou energetickou firmou Wildcat Discovery Technologies dohodu o spolupráci pri vývoji a výrobe batérií pre automobilový priemysel. Medzi partnerov InoBatu patrí tiež česká energetická spoločnosť ČEZ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.