Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2020, 12:55 Aktualizované dňa 13.10.2020 o 13:26

Kažimír predstavil 12 bodov, ktoré by mali zmeniť dôchodkový systém

Banková rada NBS dnes predstavila 12 princípov, ktorými by sa mala vláda riadiť pri pripravovaných zmenách ústavného zákona o dôchodkovom zabezpečení. 

Kažimír predstavil 12 bodov, ktoré by mali zmeniť dôchodkový systém
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

"Všetci nemilosrdne starneme, náš región strednej a východnej Európy čelí výzve, ako sa s tým vyrovnať," povedal dnes guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír

NBS nedávno informovala o piatich oblastiach, ktoré považuje za dôležité v rámci Plánu obnovy, jedným z nich boli aj udržateľné financie. 

Ich absolútnou súčasťou je podľa Kažimíra dôchodkový systém. Preto spolu s Bankovou radou dnes predstavil 12 princípov, ktorými by sa mala vláda riadiť pri pripravovaných zmenách ústavného zákona o dôchodkovom zabezpečení. 

 1. Reakcia na demografický vývoj (vek odchodu do dôchodku by mal byť automaticky naviazaný na očakávanú dĺžku života v starobe)
 2. Automatický korekčný mechanizmus (kvôli udržateľnosti, akonáhle by systém blikal na červeno, mali by sa spustiť automatické korekčné mechanizmy)
 3. Ochrana pred infláciou
 4. Pevné miesto pre druhý pilier (aby sme jasne povedali, aká aspoň má byť jeho sila a aby mohli ľudia pri svojich plánoch kalkulovať dopredu)
 5. Základné nastavenia v druhom pilieri (veľmi dobre si treba zvážiť, ako sú nastavené základné parametre, automatický vstup alebo automatický nástup do predvolenej stratégie)
 6. Princíp dlhodobého a dobre diverzifikovaného investovania 
 7. Aj pre neaktívnych ľudí by mala byť cenovo dostupná pasívna investičná stratégia
 8. Zohľadnenie životného cyklu (ako starneme, tak by sa mala meniť aj váha v predvolených investičných fondoch, v staršom veku v prospech konzervatívneho investovania)
 9. Dôraz na doživotné zabezpečenie (malo by byť umožnené vyberať veľké množstvá prostriedkov naraz)
 10. Ochrana súkromného majetku (naakumulované zdroje by mali byť chránené proti znárodneniu alebo penalizovaniu)
 11. Nárok na komplexné informácie
 12. Obmedzenie počtu špeciálnych režimov

Na ministerstvách práce a financií už nejakú dobu rokujú o zmenách v oblasti dôchodkov. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) avizoval, že pracujú na nich tak, aby v novembri tohto roka mohla byť na vláde predstavená vízia, čo by sa dalo v prípade dôchodkov vylepšiť.

Časť daňovej a odvodovej reformy, a s tým súvisiacej dôchodkovej reformy chce financovať z Plánu obnovy. 

Hovoril o zavedení rodičovského bonusu či individuálnom dôchodkovom strope. Návrh ministra práce počíta pred odchodom do dôchodku napríklad so 40 odpracovanými rokmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.