Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2020, 08:56 Aktualizované dňa 14.10.2020 o 09:15

Sulíkovi prekáža, že Mikas má veľkú moc. Bolo by dobré to zmeniť, vyhlásil

O zatváraní prevádzok by podľa ministra hospodárstva nemal rozhodovať len hlavný hygienik.

Sulíkovi prekáža, že Mikas má veľkú moc. Bolo by dobré to zmeniť, vyhlásil
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík vyjadril pochybnosť, či by mal mať hlavý hygienik takú veľkú moc, aby mohol bez súhlasu vlády zatvoriť prevádzky na celom Slovensku. "V konečnom dôsledku má zodpovednosť vláda," pripomenul po rokovaní vlády.

​Reagoval tak na ranné vyjadrenie premiéra Igora Matoviča, ktorý povedal, že o zatváraní reštaurácií a ďalších prevádzok nerozhodla vláda, ale hlavný hygienik Ján Mikas

​Minister hospodárstva včera avizoval, že na dnešné rokovanie vlády príde s vlastným návrhom na zatváranie prevádzok. Chcel, aby sa k tomu pristupovalo len v okresoch, v ktorých sa v nich niekto nakazil. Ministri sa však tejto téme dnes vôbec nevenovali.

Sulík vyjadril sklamanie

Sulík skritizoval, že zákony sú v súčasnosti nastavené tak, že vláda o takýchto opatreniach nemá právomoc rozhodovať. "Bolo by dobré to zmeniť, aby takéto opatrenia musela schváliť vláda a nie len hlavný hygienik," dodal Sulík. 

"Považujem to za mimoriadne škodlivé. Doženie to do bankrotu stovky, tisícky prevádzkovateľov," dodal Sulík. 

"Ostáva mi dúfať, že to čoskoro skončí," poznamenal minister hospodárstva.

Sulík dodal, že je sklamaný z takéhoto vývoja. Zopakoval, že sa podľa neho malo venovať ohniskám a nebolo potrebné zatvárať celú krajinu. 

Spor Matovič vs Sulík

Medzi Sulíkom a premiérom Matovičom od nedele vrie spor o to, či je potrebné na zastavenie šírenia koronavírusu pristúpiť k zatváraniu prevádzok alebo k ich obmedzeniu. Kým podľa Sulíka by sa mali napríklad zatvárať reštaurácie v okresoch, kde sa v nich niekto nakazil, premiér stojí za rozhodnutím krízového štábu.

Ten v nedeľu odklepol zatvorenie kín, divadiel či fitnesscentier a obmedzenie reštaurácií na celom Slovensku, na čo podľa Sulíka nemal dostatok dát. Matovič ho za to ostro skritizoval, povedal, že Sulík už nie je jeho priateľom a SaS odporučil, aby si našla dôstojnejšieho reprezentanta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.