Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2020, 12:24 Aktualizované dňa 14.10.2020 o 12:56

Cestovný ruch dostane na pomoc 100 miliónov eur, oznámil Doležal

Požiadať o pomoc môže každý, komu v porovnaní s rokom 2019 klesnú tržby o viac ako 40 percent.

Cestovný ruch dostane na pomoc 100 miliónov eur, oznámil Doležal
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Štátna pomoc pre cestovný ruch by mala byť v objeme 100 miliónov eur. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Požiadať o ňu podľa neho môže každý, komu v porovnaní s rokom 2019 klesnú tržby o viac ako 40 percent.

​Podľa poklesu tržieb následne žiadateľ dostane od štyroch do 10 percent tržieb roku 2019. O pomoc bude možné žiadať spätne.

Najviac zasiahnutí 

Cestovný ruch je podľa Doležala možno najviac zasiahnuté odvetvie koronakrízou. Pomoc by mala smerovať najmä hotelom, reštauráciám, akvaparkom, lanovkám, vlekom či cestovným sprievodcom.

"Každý z týchto segmentov bude v rámci schémy štátnej pomoci mať svoju vlastnú zverejnenú výzvu a každá výzva bude mať svoje špecifiká," priblížil.

Žiadať o túto pomoc môžu tí, ktorí mali pokles tržieb o viac ako 40 percent v porovnaní s minulým rokom.

Doležal ako príklad uviedol, že reštaurácia, ktorá bola zavretá v apríli tohto roku a mala 100-percentný prepad tržieb oproti aprílu 2019, bude mať nárok na kompenzáciu vo výške 10 percent tržieb v mesiaci apríl 2019.

"Ak tržby klesli o 60 percent, dostane šesť percent tržieb roku 2019," vyčíslil minister dopravy. O pomoc bude možné žiadať aj spätne, pričom ide o obdobie od prvého apríla 2020.

​​Rokovanie s komisiou 

Postup je podľa Doležala taký, že žiadateľ si vyberie výzvu, ktorá sa ho týka a vyplní príslušný formulár na stránke Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR.

"Chceme to spraviť elektronicky, chceme znížiť administráciu, respektíve byrokraciu a, samozrejme, dáta, ktoré máme k dispozícii v rámci štátnej správy, od žiadateľov nebudeme pýtať. Následne žiadosť posúdime a vyplatíme," priblížil.

Ak schému na najbližšom rokovaní schváli vláda, následne by mala byť v Národnej rade SR prerokúvaná v skrátenom legislatívnom konaní.

Doležal skonštatoval, že paralelne už teraz rokuje s predstaviteľmi Európskej komisie (EK), respektíve Protimonopolného úradu SR.

"Som presvedčený, že príslušné schválenie zo strany EK bude nasledovať veľmi rýchlo, ihneď po zverejnení tejto pomoci v zbierke zákonov," myslí si.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) poznamenal, že hľadali formu, ako peniaze použiť najmä na pomoc tým, ktorí mali najväčšie škody.

"V prvom rade nám išlo o adresnosť," zdôraznil predseda vlády. V prípade, ak by sa išlo cestou rekreačných poukazov, je podľa neho možné, že by sa dostali tam, kde bolo vcelku plno a prepad tržieb nebol taký výrazný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.