Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2020, 09:55 Aktualizované dňa 19.10.2020 o 12:04

Sulík oznámil znižovanie cien tepla, najviac klesne v Bratislave a Žiline

Ceny tepla klesnú podľa ministra hospodárstva aj v Košiciach, Martine a Trnave.

Sulík oznámil znižovanie cien tepla, najviac klesne v Bratislave a Žiline
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minister hospodárstva Richard Sulík a generálny riaditeľ MH Manažmentu Ľuboš Lopatka informovali o znižovaní cien tepla zo štátnych teplární.

"Najväčšiu úsporu by sme chceli oznámiť v Bratislavskej teplárenskej spoločnosti, mala by klesnúť o 10 percent oproti minulému roku, čo predstavuje úsporu 55 eur na priemerný byt (na domácnosť). V Žiline pokles bude 4 percentá. V Martinskej teplárenskej, kde máme za sebou masívnu investíciu a zvýšili sa fixné náklady, bude pokles 0,6 percenta, v Trnavskej teplárenskej 0,4 percenta. V Teplárni Košice bude pokles o 1,7 percenta," priblížil Lopatka. V Zvolenskej teplárenskej avizoval nárast o 3 percentá.

Lopatka vidí úspory v štátnych teplárenských spoločnostiach najmä v sústredení ich riadenia do MH Teplárenského holdingu.

"Tento holding zabezpečí výrazné zníženie počtu riadiacich stupňov a v konečnom dôsledku činností, ktoré sú podporné, napríklad účtovníctvo. Tie sa dajú zdieľať v rámci skupiny. Výsledkom by mala byť nižšia cena tepla," povedal.

Úspory budú pri efektívnejšom riadení teplární aj v znížení nákupných cien palív. "Podarilo sa nám pre rok 2021 znížiť cenu (nakupovaného) plynu o 33 percent, cenu štiepky o 16 percent a uhlia o 17 percent. Celková úspora na palivách, ktorá by sa mala prejaviť v roku 2021, bude 15,7 milióna eur," oznámil generálny riaditeľ MH Manažment.

Negatívne, vo výške päť miliónov eur, bude podľa neho proti úsporám pôsobiť cena emisných povoleniek. "Tento vplyv by mal však byť pozitívne pohltený úsporami," poznamenal.

Štátne teplárenské spoločnosti združené do MH Teplárenského holdingu by podľa Lopatku chceli najneskôr v roku 2023 vylúčiť zo svojej palivovej základne uhlie, a to čierne v Košiciach a hnedé v Žiline.

"Chceme sa zamerať na spaľovanie štiepky v teplárni v Martine a vo Zvolene. V Bratislave by sme po dlhých rokoch chceli využiť odpadovú paru zo spoločnosti OLO," priblížil Lopatka strategické smerovanie teplární.

V Košiciach by podľa Lopatkových slov chcel teplárenský holding pokročiť v projekte využitia geotermálnej energie. Vo všetkých teplárňach by podľa svojich slov chcel v budúcnosti energeticky zhodnocovať komunálny odpad, ktorý v súčasnosti končí na skládkach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.