Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2020, 13:55 Aktualizované dňa 19.10.2020 o 14:52

Nezamestnanosť klesla druhý mesiac po sebe. Dôležitejšie než počty je trend, tvrdí Krajniak

Podľa Krajniaka je pozitívny aj nižší počet cudzincov zamestnaných na Slovensku, čím sa otvárajú pozície pre domácich pracovníkov. 

Nezamestnanosť klesla druhý mesiac po sebe. Dôležitejšie než počty je trend, tvrdí Krajniak
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nezamestnanosť na Slovensku v septembri klesla už druhý mesiac po sebe, informoval o tom dnes minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

V septembri klesla miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie z 8,37 percenta na 8,18 percenta, čo je pokles o 0,19 percentuálneho bodu. Celkovo sa počet nezamestnaných znížil z 229 517 ľudí na 224 393 ľudí.

Disponibilná miera nezamestnanosť sa medzimesačne znížila z 7,6 percenta na 7,43 percenta, čo je pokles o 0,17 p.b. V absolútnom počte je to pokles z 208 362 ľudí na 203 649 ľudí. 

Zdroj: HN/Eduard Cicha

"To, čo je oveľa podstatnejšie než konkrétne počty je trend, od marca, kedy nám začala covid kríza, bol najhorší mesiac apríl, vtedy pribudlo viac ako 33-tisíc ľudí, odvtedy nám neustále krivka klesá," povedal Krajniak. 

Vysoký počet absolventov s prácou 

Trh práce tiež, aj vďaka prijatým opatreniam, začína prijímať nových ľudí.

Kým v roku 2019 si v septembri našlo prácu 17 879 ľudí, v tom istom mesiaci tohto roka to bolo až 21 988 ľudí. 

Počet absolventov, ktorí si v septembri našli prácu, je na približne tej istej úrovni ako minulý rok. V tomto roku ich bolo 6263, kým pred rokom 6332.

Zdroj: HN/Eduard Cicha

​Podľa Krajniaka je pozitívny aj nižší počet cudzincov zamestnaných na Slovensku, čím sa otvárajú pozície pre domácich pracovníkov. 

Kým vo februári ich bolo viac ako 78-tisíc, v septembri len 72,5-tisíca.

"Toto je pre nás veľmi želaný jav, chceme, aby si prácu nachádzali naši občania v čo najväčšej miere," dodal Krajniak.  

Zdroj: HN/Eduard Cicha

Odklad splátok odvodov 

​Najúspešnejší okres v znižovaní počtu nezamestnaných bol Zlaté Moravce, kde počet nezamestnaných klesol o jedno percento. 

Minister práce tiež hovoril o možnosti odkladu splátok odvodov a splátkovom kalendári v Sociálnej poisťovni. 

"Sociálna poisťovňa má odporúčanie, že všade tam, kde sa požiada o odklad platenia odvodov alebo splátkový kalendár, tak aby to bolo schválené," povedal minister.  

Odteraz budú môcť o odklad v platbe odvodov v Sociálnej poisťovni žiadať aj tí, ktorí mali voči SP omeškané platby. Musia však uhradiť aspoň prvú splátku, informoval Krajniak.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.