Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2020, 09:45 Aktualizované dňa 20.10.2020 o 10:08

Štatistický úrad zhoršil posledné vysvedčenie vlády Smeru

Deficit verejnej správy za minulý rok dosiahol finálnu hodnotu 1,35 percent HDP.

Štatistický úrad zhoršil posledné vysvedčenie vlády Smeru
Zdroj: TASR

Spresnenie, ktoré bývalú vládu nepoteší. Štatistický úrad v svojej jesennej notifikácií priniesol definitívne údaje o minuloročných financiách.

Kým na jar to vyzeralo na deficit 1,3 percenta HDP, dnes už vieme, že výsledok bol ešte o kúsok horší.

Štát minul o 1,269 miliárd eur viac, než zarobil, čo znamená schodok 1,35 percenta HDP. Rok pred historickou krízou spôsobenou pandémiou koronavírusu tak Slovensko nijako neušetrilo a do zlých časov vošlo nepripravené.

Napriek ústavnému zákonu o rozpočtovej zodpovednosti Slovensko nikdy nedosiahlo vyrovnaný rozpočet.

Zásadné riziká 

Aj ten minuloročný mal takéto ambície, no Rada pre rozpočtovú zodpovednosť už pri jeho predstavení avizovala, že v ňom vidí zásadné riziká.

Papierová vyrovnanosť bola podľa nich dosiahnutá nerealisticky nízko naplánovanými výdavkami a naopak prílišným optimizmom najmä ohľadom nedaňových príjmov.

Rada už pri predbežných informáciách o deficite avizovala, že odchýlka od plánu bola najvyššia od roku 2010.

Štatistický úrad zatiaľ na tento rok pracuje s verziou rozpočtu od ministra financií Eduarda Hegera, ktorý ráta s deficitom 11,58 percent HDP.

Viaceré inštitúcie však už vyšli s predpokladmi, že takto čierne to nakoniec nedopadne. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje výsledok na tento rok na 7,88 percent HDP a centrálna banka to vidí na rovných šesť percent.

Plán na budúce roky 

Heger už predstavil plán aj na budúce roky, na podobné čísla ako minulý rok sa však tak skoro tešiť nemôžeme. V roku 2021 je plán na deficit 7,44 percent, v roku 2022 na 6,18 percent a v roku 2023 5,72 percent.

Aby sa podobná situácia ako minulý rok v dobrých časoch nezopakovala, chce Heger prijať nové pravidlá o rozpočtovej zodpovednosti.

Nádej dáva najmä do výdavkových stropov, ktoré podľa neho politikov pritlačia k šetreniu a tvoreniu rezervných vankúšov pre situácie, aká nastala tento rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.