Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2020, 13:11

Pellegriniho strana nechce hlasovať za minimálku

Podľa návrhu rezortu práce má byť minimálna mzda v budúcom roku 623 eur v hrubom namiesto 620 eur a má byť teda vo výške 57 percent priemernej mzdy v minulom roku.

Pellegriniho strana nechce hlasovať za minimálku
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho pridajú svoje podpisy k návrhu Smeru-SD na odvolanie ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), ak plénum bude pokračovať v rokovaní o zmenách v prípade minimálnej mzdy a o zmenách pri 13. dôchodku.

Poslanec Erik Tomáš (nezaradený) predloží v úvode schôdze procedurálny návrh, aby sa o minimálnej mzde a 13. dôchodku nerokovalo a aby zostalo v platnosti súčasné nastavenie.

"Nesúhlasíme s tým, aby nenápadne prešiel do platnosti návrh zákona o minimálnej mzde, ktorý oberá všetkých pracujúcich o niekoľko desiatok eur. Platí zákon, ktorý garantuje minimálnu mzdu na úrovni 60 percent priemernej mzdy," vyhlásil na tlačovej konferencii poslanec parlamentu Peter Pellegrini, ktorý je aj lídrom mimoparlamentnej strany Hlas-sociálna demokracia.

Ďalšia rana 

"Tí, čo pracujú za najnižšie mzdy, by mohli dostať aspoň 656 eur v hrubom. Každý, komu sa zdá, že z toho skrachuje ekonomika, nech si predstaví, aké je to asi vyžiť zo 656 v hrubom," dodal.

Poslancov mrzí, že v čase, keď je spoločnosť stresovaná, podnikatelia nevedia, ako bude fungovať ekonomický život, vláda sa rozhodla, že im udelí ďalšiu ranu a siahne im na ich platy.

"Zobrala im nádej, že budú za tvrdú robotu aspoň o niečo viac zarábať v roku 2021. Mrzí ma, že napriek tejto krízovej situácii, minister Krajniak trvá na prerokovaní zákona, postavil sa proti pracujúcim a tým, ktorí bojujú za pracujúcich," dodal Pellegrini.

Odvolávanie Krajniaka 

Ak plénum procedurálny návrh Tomáša odmietne, pripoja poslanci okolo Pellegriniho svoje podpisy k návrhu na odvolávanie Krajniaka z funkcie.

"Takýto krok si tí, ktorí pracujú, nezaslúžia. Ak na programe tejto schôdze a hlasovaním prejdú zákony, musí Krajniak čeliť ako jeden z antisociálnych ministrov odvolávaniu v Národnej rade SR," dodal Pellegrini.

Podľa návrhu rezortu práce má byť minimálna mzda v budúcom roku 623 eur v hrubom namiesto 620 eur a má byť teda vo výške 57 percent priemernej mzdy v minulom roku.

Zvýšiť sa má z tohtoročných 580 eur. Po novom sa má zmeniť aj systém stanovenia šiestich úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce a zavedený má byť paušál zvýšenia vo výške 43 eur. Okrem toho sa má stanoviť pevná suma príplatkov za prácu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.