Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2020, 17:30

Poslanec SaS varuje pred negatívnym efektom Fondu obnovy: Miliardy z Bruselu môžu byť danajským darom

V HNtelevízii si pozrite rozhovor s poslancom SaS a predsedom výboru pre financie a rozpočet Mariánom Viskupičom.

Kým rozpočet na budúci rok je primeraný silnej a hlbokej kríze, na ďalšie dva roky mohol byť ambicióznejší. V HNtelevízii to vyhlásil poslanec SaS a predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

"Čo sa týka rokov 2022 a 2023, myslím si, že už sme mohli byť ambicióznejší, že konsolidácia, ktorá je tam na úrovni jedného percenta, by mala byť silnejšia," povedal Viskupič.

Dôchodková reforma vyžaduje širokú zhodu

Pripustil však, že rozpočet vznikal v náročnom čase. "Od začiatku roka ešte bolo plánované 2,4 percenta rastu ekonomiky. Dnes sme na poklese 6,7, ak budú uzávery v posledných mesiacoch, tak to môže byť ešte viac," tvrdí.

Koalícia vníma, že dlhodobé zdravie verejných financií je v ohrození. Preto bude potrebné prijať opatrenia a jedno z nich je podľa Viskupiča aj príprava dôchodkovej reformy.

"Dôchodková reforma je asi tá najzložitejšia, je veľmi citlivá a zasahuje veľmi veľa ľudí. Ak chceme byť zodpovední a pozerať na viac ako jedno či dve volebné obdobia, treba robiť aj tieto nepopulárne rozhodnutia a bude treba zhodu celej koalície," povedal k tomu poslanec SaS.

Psychologický efekt miliárd navyše

Na reformy budeme môcť využiť zdroje z Fondu obnovy, ktoré členským štátom poskytne Európska únia. Viskupič pripomenul, že ide o pôžičky, ktoré bude treba raz splatiť. Zároveň ide z pohľadu verejných financií o peniaze navyše. "Nie sú nijako rozpočtované, ak prídu, tak budú situáciu zlepšovať," podotkol.

Varuje však pred psychologickým efektom, ktorý môžu dodatočné peniaze spôsobiť. Ide o oddialenie nepopulárnych reforiem.

"Musíme mať stále na pamäti, aby sa dodatočné peniaze nestali danajským darom, vďaka ktorému si povieme, že nemusíme robiť reformy" uviedol Viskupič.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.