Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 15:49

Deficit verejných financií by mohol v tomto roku dosiahnuť takmer osem percent HDP

​Rozpočtová rada od augustovej prognózy nevyhodnocuje riziká voči schválenému rozpočtu a vypína svetlá rozpočtového semaforu.

Deficit verejných financií by mohol v tomto roku dosiahnuť takmer osem percent HDP
Zdroj: TASR/Monika Skolimowska

Deficit verejných financií by mohol v tomto roku dosiahnuť 7,7 percenta hrubého domáceho produktu, teda 6,9 miliardy eur, ak vláda neprijme dodatočné opatrenia. Vyplýva to z najnovšieho rozpočtového semaforu Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ).

Odhad deficitu KRRZ je nižší, ako je súčasný oficiálny odhad vlády, ktorá počíta s prepadom 9,7 percenta HDP.

"Dôvodom je najmä náš predpoklad, že pomalšie čerpanie dodatočných výdavkov štátneho rozpočtu, ktorých zvýšenie vláda schválila v letnej rozpočtovej novele, sa už do konca roka významne nezrýchli. Odhadovaný vývoj predpokladá naplnenie prognózy pre vývoj ekonomiky v poslednom štvrťroku, ktorá vzhľadom na vývoj pandémie obsahuje zvýšené riziká," konštatuje KRRZ.

​Rozpočtová rada od augustovej prognózy nevyhodnocuje riziká voči schválenému rozpočtu a vypína svetlá rozpočtového semaforu, keďže pri schválení novely zákona o štátnom rozpočte v reakcii na aktuálnu situáciu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu neprišlo k stanoveniu nového cieľa vlády na rok 2020.

Celková výška odhadovaného deficitu verejnej správy klesla. Oproti septembrovej prognóze prišlo k zlepšeniu odhadu o 184 miliónov eur, teda o 0,2 percenta HDP.

Najvýraznejší negatívny vplyv na saldo oproti pôvodnému rozpočtu predstavuje očakávaný výpadok daňových a odvodových príjmov vo výške 2,2 miliardy eur, teda o 2,5 percenta HDP.

"Mimo výpadku daňových príjmov je najväčšie riziko pre rozpočet vo výdavkoch štátneho rozpočtu vo výške 1,9 miliardy eur. Dodatočné výdavky vyplývajú najmä z vyššieho čerpania kapitálových výdavkov presunutých z minulých rokov, ako aj zo zmien zahrnutých vo vládnej novele zákona o štátnom rozpočte, pričom veľká časť nesúvisí s pandémiou," doplnila KRRZ.

Pri nedaňových príjmoch odhaduje KRRZ výpadok výnosu o 528 miliónov eur. "Z veľkej časti ide o riziká identifikované RRZ už v čase schvaľovania rozpočtu, pričom viaceré sa každoročne opakujú," konštatuje KRRZ.

Opatrenia vlády na podporu ekonomiky zohľadnené v aktuálnom odhade dosahujú výšku spolu 1,4 miliardy eur (1,6 percenta HDP), pričom deficit rozpočtu zvyšujú o sumu 604 miliónov eur mimo daňových opatrení. Dodatočné výdavky v objeme 591 miliónov eur by mali byť financované z EÚ fondov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.