Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2020, 09:39 Aktualizované dňa 03.11.2020 o 09:50

Ceny bývania vystúpili na nový rekord

V medziročnom porovnaní badajú analytici nárast o 11,8 percenta.

Ceny bývania vystúpili na nový rekord
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ceny bývania na Slovensku v treťom tohtoročnom štvrťroku vystúpili na nový rekord a v porovnaní s minulým rokom zdraželi dvojciferným tempom.

Vyplýva to z dnešných údajov centrálnej banky. V cenách nehnuteľností sa tak neprejavili negatívne dopady pandémie choroby covid-19, ktorá ovplyvnila vývoj ekonomiky aj situáciu na trhu práce.

Zdroj: NBS

Rýchle tempo 

​Priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch v sledovanom období dosiahla 1792 eur. Oproti tretiemu štvrťroku vlani sa zvýšila o 11,8 percenta, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu od leta 2008.

Jedným z dôvodov dynamického rastu cien bývania sú podľa analytikov NBS očakávania, že krízová situácia v súvislosti s koronavírusom čoskoro skončí.

Zdroj: NBS

Trh s bývaním ovplyvňuje tiež skorší pokles počtu dokončených bytov a nižší objem novej výstavby.

Bratislavský kraj vedie 

Z regionálneho porovnania najvýraznejšie k zdraženiu bývania prispel vývoj v Bratislavskom kraji, ktorý má najvyššiu životnú úroveň a najdrahšie nehnuteľnosti z celej krajiny.

Zdroj: NBS

​Bývanie proti vlaňajšku zdraželo vo všetkých regiónoch Slovenska. Tradične rýchlejšie sa zvyšovali ceny bytov než ceny domov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.