Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2020, 00:00

Slováci už investujú odvážnejšie

V priebehu tohto roka bol objem prostriedkov v akciových fondoch vyšší ako v dlhopisových, čo sa stalo prvýkrát v histórii, hovorí výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ivan Znášik.

Slováci už investujú odvážnejšie
Zdroj: HN - Peter Mayer

Ako sa vyvíjal objem investícií vo fondoch počas marcových výpredajov na finančných trhoch?
Pohybovali sa okolo hodnoty 130 miliónov eur, čo je však oproti kríze v rokoch 2008 a 2009 odštartovanej krachom banky Lehman Brothers 10-násobne menšie číslo. Vtedy boli redemácie v priebehu niekoľkých mesiacov na úrovni takmer 1,4 miliardy eur. Druhou vecou je to, že sa objem investovaných prostriedkov v marci tohto roku neznížil iba kvôli redemáciám, ale aj kvôli znehodnoteniu samotných portfólií, ktoré poklesli približne o 1,1 miliardy eur, čo je takmer pri 10 miliardách pokles o asi 1,1 percenta. Dnes sú však všetky tieto straty zmazané a stav podobný ako na konci februára.

Takže sa Slováci oproti poslednej kríze poučili...
Áno. Najmä v tom, že pri akciových fondoch po celý čas výbery neprekonali nákupy, čo znamená, že čisté predaje ostali kladné. Dynamickí investori sa správali priam ukážkovo a pri nízkych cenách skôr nakupovali. Na druhej strane investori v dlhopisových fondoch, vo fondoch peňažného trhu, v realitných fondoch a v určitej miere aj investori v zmiešaných fondoch prostriedky skôr vyberali. A robili tak napriek tomu, že ich investície boli skôr konzervatívne a straty nie príliš veľké.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.