Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2020, 00:00

V špajze nám chýba vlastný tovar

Slovenskí poľnohospodári nedokážu konkurovať zahraničným. Brzdia ich nerovnaké podmienky na európskom trhu a nízky objem štátnych podpôr.

V špajze nám chýba vlastný tovar

Malebný obraz roľníka, ktorý pomaly obrába svoju pôdu a recituje na poli modlitbu Anjela Pána, je dávno neaktuálny. A nielen preto, že sa toto vzývanie, ktoré sa opakuje trikrát denne za sprievodu zvonice, už stráca. Slovensko ako historicky poľnohospodárska krajina totiž ustavične a rýchlo mení tvár.


Vstupom do európskeho spoločenstva sa razantne zmenili pravidlá v sektore, otvorili sa hranice a naši chovatelia, pestovatelia či spracovatelia po 16 rokoch stále hľadajú spôsob, ako sa prispôsobovať tomuto prostrediu a ako v ňom čo najlepšie podnikať. HN oslovili profesionálov odvetvia, aby vysvetľovali, aké sú ich aktuálne výzvy, ťažkosti, ale aj riešenia, v ktoré dúfajú.


Bytostný problém
S príchodom vírusu sa muselo tuzemské poľnohospodárstvo vynájsť v kontexte zatvorených hraníc, výpadku HoReCa segmentu a prerušených dodávateľských reťazcov. Uzavretie reštaurácií a hotelov síce značne sťažilo časť odbytu potravinárov a farmárov, no komplikácie hlavne podčiarkli problémy, s ktorými sa producenti borili už predtým. „Dočasné výpadky v zásobovaní potravinami – najmä múka a droždie – na jar naplno odkryli zraniteľnosť krajiny v oblasti sebestačnosti,“ hovorí Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.


Práve táto schopnosť pokrývať potreby národa vlastnou produkciou je v centre debaty už roky. Aktuálny šéf agrorezortu Ján Mičovský hovorí o tejto problematike ako o bytostnej záležitosti. „Zápornú bilanciu pri množstve dovážených potravín chceme v najbližších rokoch zlepšovať,“ uviedol minister v júni na margo diskusie o Strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky.


Naše saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi vý

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.