Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2020, 11:26 Aktualizované dňa 12.11.2020 o 11:55

Presun Superbu do Bratislavy zachráni výrobu modelu Fabie. Kodiaq zostane v Česku

Presunom výroby Superbu si automobilka v Česku uvoľní kapacity, bude tak môcť vyrábať viac ostatných modelov.

Presun Superbu do Bratislavy zachráni výrobu modelu Fabie. Kodiaq zostane v Česku
Zdroj: netcarshow.com (Ilustračná snímka)

Výroba SUV Škoda KodiaQ zostane v Českej republike, vyrábať sa bude naďalej v Kvasinách na Rychnovsku.

​Predtým sa špekulovalo o jeho možnom presune do Nemecka. Naďalej sa bude vyrábať aj Fabia vo verzii combi, informoval dôveryhodný zdroj.

Zároveň potvrdil, že sa výroba novej generácie modelu Superb presunie do Bratislavy, kde sa bude vyrábať spolu s Volkswagenom Passat. Vývoj oboch áut bude v Mladej Boleslavi.

Uvoľnenie kapacít 

Presunom výroby Superbu si podľa zdroja automobilka v Česku uvoľní kapacity, bude tak môcť vyrábať viac ostatných modelov.

Firma to môže využiť napríklad na rozšírenie výrobnej kapacity SUV modelov KodiaQ a Karoq, skráti sa tak čakacia doba pre zákazníkov.

Presun Superbu zachránil aj výrobu modelu Fabia vo verzii combi, špekulovalo sa o tom, že sa naďalej bude vyrábať iba hatchback, ako upozornili napríklad škodovácke odbory.

"Vývoj oboch áut (Superb a Passat) bude v Boleslavi, práca s pridanou hodnotou tak zostáva v Českej republike," povedal zdroj.

Kritika odborov 

Firma podľa neho dlhodobo zápasí s dopytom prevyšujúcim možnosť výroby v Českej republike. Vďaka presunu Superbu sa tak uvoľní kapacita na výrobu SUV KodiaQ, ktorá je pre firmu vysoko profitabilná.

Modely rodiny Passat, do ktorej spadá aj Superb, sa mali podľa staršieho rozhodnutia koncernu Volkswagen vyrábať v Kvasinách. Podľa zdroja je však pre automobilku výhodnejšie vyrábať iba vlastné modely, vďaka presunu tak nebude musieť Škoda vyrábať Passat, ktorý predáva Volkswagen, ale ziskovejšia bude výroba práve SUV KodiaQ.

"Potvrdzujem, že KodiaQ zostane v ČR. A zároveň bude Fabia combi, získame model, ktorý už nemal byť," uviedol dôveryhodný zdroj.

Nový Superb by sa mal začať vyrábať v roku 2022. Presun jeho výroby do Bratislavy kritizujú odbory.

"Koncern Volkswagen Česku ukradol najziskovejšie vlajkovú loď," povedal odborový predák Jaroslav Povšík. Predstavenstvo Škody Auto za zachovanie výroby Superbu podľa neho málo bojovalo, podľa jeho názoru aj z obáv o funkciu. Firmy sa nezastala ani vláda, uviedol Povšík.

Pokles zisku 

Škoda Auto vlani dodala celosvetovo 1,24 milióna áut. Prevádzkuje tri výrobné závody v Českej republike, vyrába v Číne, Rusku, na Slovensku a v Indii, väčšinou prostredníctvom koncernových partnerstiev, ďalej na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s lokálnymi partnermi. Je aktívna na viac ako 100 trhoch. Zamestnáva takmer 39-tisíc ľudí.

Automobilke Škoda Auto za prvých deväť mesiacov tohto roka klesol prevádzkový zisk o 60 percent na 469 miliónov eur.

Negatívny vplyv na hospodárenie mal najmä nižší objem predaja spôsobený epidémiou choroby covid-19, vývoj výmenných kurzov a tiež mimoriadne náklady spojené s emisiami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.