Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2020, 00:00

Veľké znižovanie dôchodkov: Hrozba bola reálna, hovorí pre HN šéf rozpočtovej rady Tóth

Ak rodičovský pilier, tak ho treba vykompenzovať, myslí si Ján Tóth, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Veľké znižovanie dôchodkov: Hrozba bola reálna, hovorí pre HN šéf rozpočtovej rady Tóth
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Hneď po nástupe do funkcie ste dostali úlohu: zhodnotiť návrh rozpočtu na tri roky. Väčšinu viny za situáciu vo verejných financiách dávate bývalým vládam. Necítili ste tlak byť v prvom hodnotení voči ministrovi Eduardovi Hegerovi mierny?
Nemyslím si. Snažili sme sa analyzovať súčasnú situáciu poctivo. Je komplikovaná, máme tu veľký vplyv krízy a zároveň v trajektórii veľké deficity a dlhy. V našej analýze sme si kládli otázku, kde spočívajú korene súčasnej situácie.

A kde teda?
Zásadný vplyv na aktuálnu výšku deficitu má kríza, ako aj predkrízová hospodárska politika. Tá bola nastavená tak, že na konci dobrých čias by sme mali vyše trojpercentný deficit, to znamená, že by sme nespĺňali ani bruselský maximálny limit na deficit. Zatiaľ čo vplyv krízy je ešte väčší, je len dočasný. A teda sú to prísľuby z minulosti, ktoré budú zaťažovať naše verejné financie dlhodobo. Podobne je to aj v dlhu. Ak by sme si plnili naše vlastné rozpočtové ciele a neprejedli nadpríjmy v dobrých časoch, mohli sme mať dlh nižší takmer o desať percent HDP.


Pozitívne ste hodnotili, že rozpočet je realistický, dokonca až príliš opatrný. Vy odhadujete, že taký veľký deficit naozaj nebude. Nie je toto nafúknutie negatívom?
Veľký rozdiel máme len v tomto končiacom sa roku. Áno, v normálnych časoch je možno dobré byť relatívne blízko plánovaného čísla a mohla by byť kritika, že je to takto vzdialené. No predsa len je zodpovednejšie počítať skôr s horším výsledkom, než sa spoliehať na lepší. A hlavne nevyspytateľná pandémia to ospravedlňuje. Chápem ministra financií, že ak sa pandemická situácia náhle zhorší, tak chce mať rezervu na to, aby mohol okamžite pomôcť ekonomike novým stimulom a nemusí ísť do parlamentu. Stále nevieme, ako sa bude vyvíjať do konca roka a či tu nehrozí nejaké zásadnejšie vypnutie ekonomiky. A táto rezerva sa vytvárala ešte začiatkom leta, keď bola neistota veľmi veľká.

Na zníženie rizika udržateľnosti z vysokého do stredného pásma potrebujeme podľa vás dve veci. Prvou je dôchodková reforma, ku ktorej

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.