Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2020, 10:25 Aktualizované dňa 27.11.2020 o 10:43

Viac ako pol miliardy eur. Remišová predstavila plán pomoci uhoľným regiónom

Transformáciu hornej Nitry a ukončenie dotovaní ťažby hnedého uhlia v roku 2023 schválila vláda koncom roka 2018.

Viac ako pol miliardy eur. Remišová predstavila plán pomoci uhoľným regiónom
Zdroj: TASR

Negatívny vplyv ukončenia ťažby hnedého uhlia na hornej Nitre po roku 2023 by mal zmierniť Fond spravodlivej transformácie EÚ.

lovensko by z tohto fondu mohlo dostať 459 miliónov eur a na hornú Nitru bude smerovať približne polovica z tejto sumy.

Fond budú môcť využiť aj Banskobystrický, Košický a Bratislavský samosprávny kraj. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

50 miliónov tento rok 

"Typickými príkladmi projektov, ktoré budú oprávnené čerpať z fondu spravodlivej transformácie, bude rozvíjanie zručností, kompetencií, výskumno-vývojové činnosti, rozvoj obnoviteľných zdrojov, siete diaľkového vykurovania, malé a stredné podniky, startupy, investície prechodu na čistú energiu, napríklad do energetickej efektívnosti," povedala Remišová.

Ministerka pripomenula, že na transformáciu hornej Nitry už v tomto roku štát vyčlenil 54 miliónov eur.

Je ukončená výzva na podporu malých a stredných podnikov v regióne vo výške 18 miliónov eur z operačného programu Integrovaná infraštruktúra, na rekvalifikačné a vzdelávacie kurzy pre baníkov štát z eurofondov vyčlenil 12 miliónov eur a napríklad ministerstvo dopravy začne v budúcom roku s výstavbou obchvatu Prievidze za 23 miliónov eur.

"Všade na svete takéto veľké zmeny ekonomiky, akou je napríklad zastavenie ťažby uhlia, sú veľkou príležitosťou na obnovu a regeneráciu krajiny vytváraním kvalitných pracovných miest v nových odvetviach," zdôraznila Remišová.

Takéto veľké zmeny sa však podľa ministerky dajú zrealizovať iba v spolupráci s priemyslom, samosprávou, mimovládnymi organizáciami či miestnymi komunitami.

Suma nie je konečná 

Fond spravodlivej transformácie bude fungovať od budúceho programového obdobia. Generálny riaditeľ sekcie inovácií, strategických investícií a analýz MIRRI Peter Balík spresnil, že fond spravodlivej transformácie je iba jednou zložkou mechanizmu spravodlivej transformácie EÚ.

Druhým pilierom je program návratnej finančnej pomoci poskytovaním záruk pre prijímateľov a tretí pilier bude v spolupráci s Európskou investičnou bankou podporovať komerčné projekty cez úverové nástroje.

Suma vyčlenená z grantovej zložky pre Slovensko zatiaľ nie je konečná. Musí ju ešte schváliť Európsky parlament.

Transformáciu hornej Nitry a ukončenie dotovaní ťažby hnedého uhlia v roku 2023 schválila vláda koncom roka 2018. Zmeny sa dotknú približne 2000 baníkov a ďalších niekoľko tisíc pracovníkov v nadväzujúcich prevádzkach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.