Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2020, 11:44

Bude jedna sadzba dane na benzín a jedna na naftu. Zmenu schválili poslanci

Z dôvodu zjednotenia sadzieb benzínu dôjde podľa ministerstva od prvého januára budúceho roka k zanedbateľnému výpadku daňových príjmov štátu.

Bude jedna sadzba dane na benzín a jedna na naftu. Zmenu schválili poslanci
Zdroj: TASR

Daňové zvýhodnenie biopalív bude možné na Slovensku od prvého januára 2021 uplatňovať len na pokročilé biopalivá v zmesi s pohonnými látkami.

Tým, že nebudú dostupné v požadovanom objeme, ministerstvo financií navrhuje stanoviť jednu sadzbu dane na motorový benzín a jednu sadzbu dane na motorovú naftu na úrovni terajšej zvýhodnenej sadzby dane a notifikované daňové zvýhodnenie neuplatňovať.

​Počíta s tým novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja z dielne ministerstva, ktorú v piatok parlament schválil hlasmi 97 zo 128 prítomných poslancov.

Jedna sadzba 

Novelou zákona sa zavedie jedna sadza dane na motorový benzín vo výške 514 eur na 1000 litrov. V prípade motorovej nafty má byť vo výške 368 eur na 1000 litrov.

Navrhované sadzby spotrebnej dane na motorový benzín a na motorovú naftu sa budú uplatňovať bez ohľadu na objem biopaliva, ktoré je v nich primiešané a ministerstvo tiež navrhuje neuplatňovať notifikované daňové zvýhodnenie na biopalivá druhej generácie z dôvodu ich nedostatku na trhu.

Z dôvodu zjednotenia sadzieb benzínu dôjde podľa ministerstva od prvého januára budúceho roka k zanedbateľnému výpadku daňových príjmov štátu.

Množstvo pohonných látok zdaňovaných vyššou sadzbou dane je podľa rezortu financií minimálne, v roku 2019 činilo 0,2 percenta z celkového objemu benzínu a 1,6 percenta z objemu nafty. "Priemer rokov 2017 až 2019 je na úrovni 0,2 percenta pri benzíne a 1,8 percenta pri nafte," vyčíslilo ministerstvo.

Návrh zákona tiež upravuje odber a použitie daňovo zvýhodneného minerálneho oleja administratívne menej náročným spôsobom.

Okrem toho ruší platné, ale neúčinné ustanovenia upravujúce povinnosť označovať pohonné látky identifikačnou látkou pred ich uvedením do daňového voľného obehu na daňovom území.

Zemanovej výnimka 

Novela zavádza povinnosť prepravovať niektoré minerálne oleje (nafta, benzín a LPG) na daňovom území v daňovom voľnom obehu v rámci podnikania na základe zjednodušeného elektronického administratívneho dokumentu vyhotoveného prostredníctvom elektronického systému.

Plénum schválilo aj pozmeňujúci návrh poslankyne Anny Zemanovej (SaS), na základe ktorého sa doplnila výnimka, že stanovené sadzby sa nevzťahujú na vykurovacie oleje, ktoré sú vyrobené z odpadových olejov.

"Dôvodom predloženia tohto pozmeňujúceho návrhu je skutočnosť, že v súčasnosti pôsobia a trhu spoločnosti, ktoré napriek tomu, že recyklujú odpadové oleje, a teda nevytvárajú nový produkt v zmysle znižovania zásob primárnych surovín ropy, sú povinné uhrádzať poplatky Agentúre pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov," odôvodnila poslankyňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.