Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2020, 20:00

Ako budú vyberať dodávateľa mýta? Dôležitá bude funkčnosť a cena

O podmienkach pre možných dodávateľov elektronického mýtneho systému sme sa rozprávali so šéfom sekcie IT v Národnej diaľničnej spoločnosti Jaroslavom Ivancom.

Ako budú vyberať dodávateľa mýta? Dôležitá bude funkčnosť a cena
Zdroj: TASR/František Iván

Uviedli ste, že po uplynutí piatich rokov podpory systému zo strany dodávateľskej firmy, bude možné využiť opciu na ďalších päť rokov. Na základe čoho sa táto opcia uplatní?
Hovoríme o horizonte, kedy tu už z pohľadu môjho mandátu pravdepodobne vo funkcii nebudem ja, ale môj nástupca. Ten bude musieť rozhodnúť, či systém, ktorý bol dodaný a päť rokov spravovaný Národnou diaľničnou spoločnosťou je dostatočne dobrý, moderný a inovatívny na to aby mohol aplikovať päťročnú opciu. Ak mu nebude vyhovovať má stále možnosť túto zmluvu ukončiť.

​Čo presne bude v kompetencii tejto firmy, keďže prevádzkovateľom by sa mala stať diaľničná spoločnosť?
Firma bude technicky podporovať tento systém. Ide napríklad o podporu databázovej platformy. Teda o inžinierov, technológov, IT-čkárov, ktorí sa budú starať o to, aby bol systém aktualizovaný. Nie o to, aby sa vyberalo mýto.

Nehovoríme teda o tom, že o päť rokov by niekto tento systém zahodil. Rozhodne sa však o tom, či sú firmy, ktoré sa starajú o správu systému sú dostatočne kvalitné, alebo či reagujú dostatočne kvalitne. Prípade, ak sa pomer ceny a výkonu na trhu pohol tak, že vieme vysúťažiť niečo efektívnejšie, tak si vysúťažím pre tento systém iných dodávateľov. Opcia na desať rokov je však už hrdelný termín a my sme ju aplikovali už len z toho titulu, lebo pri telematických systémoch v okolitých krajinách je horizont desať rokov stanovený ako akýsi štandard. Snažili sme sa teda zosúladiť podmienky a požiadavky zákona o verejnom obstarávaní na Slovensku s takýmto inovatívnym štandardom a ide skôr o to, aby sme našim nástupcom nepripravili komplikácie v údržbe a správe tohto systému.

Musí to byť päť rokov?
Bude to plus päť rokov, ale nie päť rokov alebo nič. Nástupca sa môže rozhodnúť, koľko dní chce, aby daná zmluva pokračovala alebo nepokračovala. Cena musí byť súčasťou tejto súťaže. Žiadne ex-post dopĺňanie, prípadne špekulácie nad tým, že s opciou si zvýšim cenu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.