Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2020, 09:14

O prácu prišlo v treťom štvrťroku takmer 200-tisíc ľudí. Slovensko padlo o tri roky späť

Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila o 1,3 percentuálneho bodu.

Milan krajniak
Zdroj: TASR/P. Zachar

Koronakríza zvýšila mieru nezamestnanosti v predposlednom kvartáli tohto roka na 7,2 percenta.

Informoval o tom v piatok Štatistický úrad. Bez práce zostalo v treťom kvartáli takmer 200-tisíc osôb.

Ako spresnili štatistici, počet ľudí bez práce bol v treťom kvartáli medziročne vyšší o 21,9 percenta.

Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila o 1,3 percentuálneho bodu. Rástla tak tretí štvrťrok po sebe a dostala sa na úroveň prelomu rokov 2017 a 2018.

Najmä krátkodobá nezamestnanosť 

Oproti predošlému kvartálu vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť o 10 600 osôb, čo predstavuje nárast o 5,9 percenta na celkový počet 190 700 osôb.

"V dôsledku koronakrízy rástla najmä krátkodobá nezamestnanosť," okomentovali štatistici s tým, že počet nezamestnaných do šesť mesiacov dosiahol 96 100 osôb, čo znamená, že každý druhý človek bez práce sa stal nezamestnaným v priebehu posledného pol roka.

Podiel tejto skupiny na celkovom počte nezamestnaných vzrástol na 48,9 percenta, pričom pred rokom tvorila menej ako tretinový podiel.

Nezamestnanosť sa podľa najnovších dát úradu najviac zvýšila v dvoch najpočetnejších vekových skupinách nezamestnaných, a to v skupine 35 až 49-ročných o 34,7 percenta a medzi mladými vo veku 25 - 34 rokov o 29 percenta. Počet nezamestnaných sa medziročne mierne znížil u 55 až 59-ročných a u 50 - 54 ročných.

"Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 21,2 percenta z celkovej nezamestnanosti, ich podiel sa medziročne znížil o 7,8 p. b. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (25,9 percenta) a v obchode (8,5 percenta)," špecifikovali štatistici.

Najviac na východe

Vyššie percentuálne prírastky nezamestnaných boli podľa dát úradu najmä v Trenčianskom a Nitrianskom kraji.

V Trenčianskom kraji bol zároveň najvyšší nárast regionálnej miery nezamestnanosti o 2,3 p. b. na úroveň 5,1 percenta, tento kraj však patrí k regiónom s nižšou mierou nezamestnanosti. Veľmi podobný nárast miery nezamestnanosti bol tiež v Nitrianskom a Prešovskom kraji (o 2,2 p. b.).

Z ôsmich krajov Slovenska vykazovali vyššiu mieru nezamestnanosti ako je slovenský priemer tri, najvyššie hodnoty boli v Prešovskom kraji (12,2 percenta) a v Košickom kraji (8,8 percenta).

Z ôsmich krajov Slovenska vykazovali vyššiu mieru nezamestnanosti ako je slovenský priemer tri, najvyššie hodnoty boli v Prešovskom kraji (12,2 percenta) a v Košickom kraji (8,8 percenta).

V prvom až treťom štvrťroku 2020 nezamestnanosť medziročne vzrástla o 12,6 percenta na 178 700 osôb. Miera nezamestnanosti sa zvýšila o 0,8 p. b. na 6,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.