Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2020, 14:11

Štát nemá na polovicu vlakov. Rozpočet pre železnice je katastrofálny, priznal Doležal

Súčasná situácia je podľa Andreja Doležala taká, že rezort bude musieť objednať väčší počet výkonov, než na aký v skutočnosti má peniaze.

Štát nemá na polovicu vlakov. Rozpočet pre železnice je katastrofálny, priznal Doležal
Zdroj: HN Pavol Funtál

Rozpočet na najbližšie obdobie, ktorý už odobril aj parlament, je najmä pre železnice absolútne katastrofálny. Vyhlásil to vo štvrtok 10. decembra na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Záchranou v tomto prípade je podľa neho plán obnovy.

​Šéf rezortu dopravy skonštatoval, že na železniciach je obrovský investičný dlh. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) podľa Doležala argumentoval pri zostavovaní rozpočtu tým, že to, čo degradovalo desiatky rokov, sa nedá vyriešiť za rok.

"Zhoda na tom je, že železnice potrebujú oveľa, oveľa, oveľa viac prostriedkov, ale v súčasnej situácii to možné nie je," poznamenal Doležal s tým, že keby nebol plán obnovy, na železniciach by bol veľký problém.

Podotkol, že ani v prípade Železničnej spoločnosti Slovensko rozpočet nezodpovedá požiadavkám na objem dopravy vo verejnom záujme. "Ministerstvo dopravy si objednáva dopravné výkony u ZSSK a podľa pravdy by sme si mali objednať len toľko, koľko máme v rozpočte," priblížil Doležal.

​​Súčasná situácia je však podľa neho taká, že rezort bude musieť objednať väčší počet výkonov, než na aký v skutočnosti má peniaze, a v priebehu roka dostane Ministerstvo financií "pod tlak".

"Ten rozpočet je nastavený tak, že ak by som mal ísť podľa pravdy, tak si môžem objednať len polovicu výkonov, čo znamená zrušiť polovicu vlakov. To je nemysliteľné," zdôraznil s tým, že vlaky za žiadnych okolností rušiť nebude.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.