Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2020, 15:48

Tretí najbohatší Čech volá späť do EPH Patrika Tkáča

Možný návrat Tkáča do EPH inicioval Křetínský, otvorí to podľa neho priestor pre ďalší akvizičný rast skupiny.

Tretí najbohatší Čech volá späť do EPH Patrika Tkáča
Zdroj: koláž HN

Miliardár Daniel Křetínský sústredí svoje strategické aktíva vrátane Energetického a priemyselného holdingu (EPH) do novej holdingovej spoločnosti EP Corporate Group (EPCG).

Vzniká tiež EP Equity Investment (EPEI), pod ktorú budú postupne sústredené investície do menšinových podielov vo firmách s akciami na burzách.

Křetínský je podľa magazínu Forbes tretím najbohatším mužom v Českej republike. Jeho majetok odhaduje na 78 miliárd českých korún, čo sú v prepočte približne tri miliardy eur.

Křetínský zároveň vedie pokročilé rokovania s Patrikom Tkáčom o jeho návrate do EPH, vo firme by získal 44 percent. ČTK to dnes povedal hovorca EPH Daniel Častvaj.

"Vznik EP Corporate Group a EP Equity Investment je logickým krokom, ktorý reflektuje skutočnosť, že stále významnejšia časť našich aktivít smeruje mimo energetiky. Za tohto stavu je potrebné jasne odlíšiť, že EPH je a bude čisto energetickú utilitou a nie je subjektom, ktorý investuje do iných oblastí," uviedol Křetínský.

Sústredenie menšinových podielov pod EP Equity Investment podľa neho umožní s nimi flexibilne nakladať, aj keď sú primárne tiež zamýšľané ako dlhodobé investície.

Možný návrat Tkáča do EPH inicioval Křetínský, otvorí to podľa Křetínského priestor pre ďalší akvizičný rast skupiny. V prípade úspešného dokončenia rokovaní si EPCGS podrží v EPH podiel 56 percent a plnú manažérsku kontrolu a zaniknú záväzky Křetínského spoločností z pôvodnej akvizície Tkáčovho podielu v EPH.

Podľa Křetínskeho budú na zhodnú úroveň 56 ku 44 percentám postupne vyrovnané podiely vo všetkých spoločných investíciách s Tkáčom s výnimkou mediálnej skupiny Czech Media Invest.

KPV transakciou získa aj podiel 56 percent vo futbalovom klube Sparta Praha, zvyšných 44 percent zostane vo vlastníctve štruktúr akcionárov skupiny J&T. Spoločnosti EP Industries, kde Křetínský pôsobí ako finančný investor a nevykonáva manažérsku kontrolu, sa zmeny netýkajú a zostane mimo štruktúr EPCGS a EPEI.

Nová EP Corporate Group so sídlom v Česku postupne preberie priame a nepriame podiely Křetínského a manažérov EPH v energetickom EPH, ďalej v EP Global Commerce (EPGC), v mediálnej CMI, v EC Investments  z odboru internetového obchodu a v realitnej EP Real estate. EPGC drží menšinový podiel v nemeckej obchodnej spoločnosti Metro.

Terajšia účasť manažérov EPH na skupine bude transformovaná na podiel 10,7 percenta v EPCG, väčšinu 89,3 percenta spojenú s kontrolou spoločnosti bude naďalej vlastniť Křetínský. Zloženie predstavenstva KPV zostane rovnaké ako u EPH. Všetky súčasti KPV budú naďalej financované samostatne a nezávisle.

Spoločnosť EP Equity Investment Sàrl postupne plne ovládne firmu Vesa Equity Investment Sàrl, teda nepriamo tiež minoritné podiely v spoločnostiach Royal Mail, Foot Locker, Casino Guichard-Perrachon a Sainsbury 's.

Spolu s ostatnými akcionármi CMI bolo navyše dohodnuté, že EPEI takisto odkúpi akcie nemeckej ProSiebenSat.1, ktoré teraz držia CMI. Spoločnosť EPEI bude ovládať Křetínský, spoluvlastníkmi budú Tkáč a manažéri EPH.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.