Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2020, 11:58

Pomoc podnikateľom a živnostníkom. Krajniak chce odklad sociálnych odvodov

Momentálne platí povinnosť uhradiť platby do 31. decembra 2020.

Milan Krajniak
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) navrhne na vláde schváliť odloženie odvodov do Sociálnej poisťovne až do 30. júna 2021.

Cieľom je odľahčiť zamestnávateľov a živnostníkov, ktorým výrazne klesli príjmy oproti minulému roku. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa ministra Eva Rovenská.

Predĺženie termínu odloženia

"Situácia na trhu práce odzrkadľuje nepriaznivý vývoj pandemickej situácie. Dôsledkom toho je znížená schopnosť poistencov splácať odložené odvody a s tým súvisiace obavy o možnosť čerpania financií z Prvej pomoci plus. Preto chceme pomôcť zamestnávateľom a živnostníkom, aby sme ich odľahčili a zároveň ich uistili, že budú môcť aj naďalej čerpať príspevky z Prvej pomoci plus," zdôvodnil Krajniak.

Predĺženie termínu odloženia odvodov sa bude týkať poistného, ktorého splatnosť mali poistenci odloženú za mesiace marec, máj, jún a júl v čase prvej vlny pandémie.

Momentálne platí povinnosť uhradiť platby do 31. decembra 2020. Rovnako sa odloženie termínu splatnosti odvodov bude týkať poistného za december 2020, ktoré bude splatné takisto do 30. júna 2021.

Splátkový kalendár pre dlžníkov 

Príspevky z Prvej pomoci plus môžu čerpať žiadatelia, ktorí nemajú zaplatené odložené poistné do Sociálnej poisťovne, ale majú dohodnutý splátkový kalendár.

Platenie dlžných súm za poistné počas splácania podľa dohodnutého splátkového kalendára je oslobodené od úrokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.