Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2020, 08:50 Aktualizované dňa 15.12.2020 o 19:48

Plán obnovy: Minister Heger predstavil päť priorít pre Slovensko

Minister financií ubezpečil, že Slovensko smeruje k tomu, aby 30. apríla finálny návrh plánu obnovy predložilo Európskej komisii.

Plán obnovy:  Minister Heger predstavil päť priorít pre Slovensko
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Implementácia plánu obnovy bude najväčšou výzvou vlády. Netreba si naháňať politické body, ľudia očakávajú, že koalícia bude kompaktná. Politická zhoda pritom bude pri pretavení plánu obnovy do reality dôležitá.

V rámci online diskusie k plánu obnovy to uviedol minister financií Eduard Heger. Ubezpečil, že Slovensko smeruje k tomu, aby 30. apríla finálny návrh plánu obnovy predložilo Európskej komisii (EK).

Šéf rezortu financií skonštatoval, že pravidelne komunikuje s Komisiou o pláne obnovy pre Slovensko. Keď bude mať plán jasné kontúry, dokument by mal podľa Hegera prejsť aj cez medzirezortné pripomienkové konanie a vládu. Verí, že konkrétne opatrenia a sumy predstavia čoskoro.

Heger priblížil, že plán obnovy by mal byť aj cestou, ako zvýšiť kvalitu života na Slovensku na úroveň Európskej únie (EÚ). "Chceme, aby sa z EÚ stal konkurencieschopnejší partner v globálnom meradle," dodal.

Vízia Slovenska podľa Hegera zahŕňa tri oblasti. Jednou z nich je inovatívna ekonomika založená na investíciách do vedy, výskumu, zelenej a digitálnej ekonomiky, ďalšími sú moderný štát a zdravá krajina.

Plán obnovy a odolnosti Slovenska sa zameriava na päť oblastí, a to zelenšie a čistejšie Slovensko, kam by malo ísť 1,9 miliardy eur, zdravý život s prostriedkami v objeme 1,45 miliardy eur, efektívny štát a digitalizácia v hodnote 950 miliónov eur, na lepšie vzdelanie by malo ísť 850 miliónov eur a na konkurencieschopné a inovatívne Slovensko 700 miliónov eur. Minister zdôraznil, že pri pláne obnovy sú dôležité investície, ale aj reformy.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v súvislosti so zamestnanosťou vyhlásil, že súčasťou dohody s automobilkou Volkswagen je, že približne polovica ľudí, ktorých by potrebovali, by mala pochádzať z radov dlhodobo nezamestnaných.

Program a účastníci verejnej diskusie:

1. PANEL 09.00 h - Zelená ekonomika: Karol Galek, štátny tajomník, Ministerstvo hospodárstva Katarína Bruncková, štátna tajomníčka, Ministerstvo dopravy a výstavby Jarmila Bruteničová, vedúca oddelenia stratégie politiky súdržnosti, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Alexander Duleba, expert, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku

2. PANEL 11.00 h - Zdravie: Jana Ježíková, štátna tajomníčka, Ministerstvo zdravotníctva Oskar Dvořák, generálny riaditeľ, sekcia reformnej agendy, Ministerstvo zdravotníctva Katarína Fedorová, generálna riaditeľka, sekcia sociálnej politiky, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Martin Smatana, zdravotnícky analytik

3. PANEL 13.00 h - Školstvo, veda, výskum a inovácie: Ľudovít Paulis, štátny tajomník, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Peter Balík, generálny riaditeľ, sekcia inovácií, strategických investícií a analýz, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Zuzana Baranovičová, generálna riaditeľka, Inštitút vzdelávacej politiky, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Miroslava Hapalová, riaditeľka, Štátny pedagogický ústav Vladimír Šucha, poradca, Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru

4. PANEL 15.00 h - Verejná správa, podnikateľské prostredie a digitalizácia: Peter Kovařík, prezident Policajného zboru Michal Luciak, štátny tajomník, Ministerstvo spravodlivosti Ján Oravec, štátny tajomník, Ministerstvo hospodárstva Ján Hargaš, poradca ministerky, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie

Politická diskusia: 17.00 - 19.00: Predseda vlády Igor Matovič a podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.