Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2020, 00:00

Heger pre HN: Bohatí si vyššie dane môžu dovoliť

My nie sme Švajčiarsko a nemôžeme sa naň hrať, hovorí o návrhu dôchodkovej reformy ministra práce Milana Krajniaka minister financií Eduard Heger.

Heger pre HN: Bohatí si vyššie dane môžu dovoliť
Zdroj: Peter Mayer

Prijali ste asi najdramatickejší rozpočet v histórii. Hovoríte, že sme v rámci neho vystúpili na dlhovú horu. Ako z nej teda chcete zísť?
Do vlády sme vstupovali s tým, že chceme dosiahnuť vo verejných financiách efektivitu. Mnohé naše plány prekazila koronakríza, máme silný výpadok príjmov, ale od prvého dňa sme dali omnoho väčšiu dôležitosť hodnote za peniaze. Povedali sme, že cez tento útvar, ktorý patrí pod ministerstvo financií, budú prechádzať investície nad milión eur. Dovtedy boli nad štyridsať miliónov. Taktiež bude dôležité jednotlivé požiadavky na efektívnosť vnášať do práce rezortov. Určitý pokrok v tomto smere sme už dosiahli v rozpočte verejnej správy na budúci rok. Na druhej strane musíme dosiahnuť vyššiu efektivitu aj vo výbere daní.


Ako?
Už viackrát som povedal, že Finančná správa bude mať dve tváre. Tú prívetivú pre poctivých a nekompromisnú pre podvodníkov. Už len to, že sme rozviazali polícii ruky, je významný signál pre podvodníkov a nepoctivcov. Keď nás predchádzajúce vlády presviedčali, že sa skutky nestali, tak teraz vidíme, že sa stali. Aj toto mení klímu a verím, že efektivita výberu daní bude podstatne vyššia ustanovením nového prezidenta do Finančnej správy. Je veľmi odhodlaný a nastúpil do funkcie s náročnými úlohami a vysokými cieľmi. Zníženie daňových únikov, zníženie daňovej medzery DPH je ďalšia časť konsolidácie, lebo cez to budú prichádzať peniaze do rozpočtu. Posledná časť je správne a efektívne využitie európskych peňazí. Keď sa nám podarí ekonomiku naštartovať, tak aj to sa pozitívne prejaví na príjmoch rozpočtu.


Pracujete aj na daňovej reforme, vaše plány sú známe. Chcete znižovať zaťaženie práce a zvyšovať environmentálne, majetkové a spotrebné dane. Môžeme očakávať, že aj toto bude časťou konsolidácie, že nejaké dane pôjdu hore?
Tak je to vyjadrené v programovom vyhlásení vlády. Daňová reforma bude diskutovaná budúci rok. Ide nám o to, aby sme znižovali zaťaženie práce a kompenzovali to zvyšovaním zdaňovania spotreby a majetku. Nechceme daňami znižovať pracovnú a podnikateľskú aktivitu. Cez vyššie zdaňovanie majetku a negatívnych externalít dosiahneme aj vyššiu mieru solidarity bohatých s chudobnými.


Aký je tam však priestor na zvyšovanie týchto daní? Jediné majetkové dane sú u nás tie z nehnuteľnosti a tie sa zvyšujú prakticky každý rok. Tabakové dane ste tiež už zvýšili. Prinesiete nejaké nové dane na luxus?
V prvom rade treba povedať, že to bude vyvážený model. Budeme znižovať daňové zaťaženie práce, a to sa bude kompenzovať na strane majetku. Keď hovoríme o nových daniach, musíme sa pozerať na vyspelé krajiny a uvedomiť si, že zelené dane sú cesta, ktorá nás čaká. Tie majú práve eliminovať negatívne externality, a teda nabádať občanov na zodpovedné správanie. Správne nastavené ekologické a majetkové dane zodpovedajú tomu, čomu sa hovorí daň z luxusu. Ak je niekto bohatý, môže si dovoliť nielen vyšší konzum, ale v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.