Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2020, 11:18

Politici sa obalia igelitom, zákazníci nie. Obchodníci žiadajú o zrušenie možnosti nakupovať pre infikovaných

Šéf Zväzu obchodu Martin Katriak varuje, že povolenie nakupovať infikovaným môže spôsobiť nekontrolovateľné šírenie nákazy.

Politici sa obalia igelitom, zákazníci nie. Obchodníci žiadajú o zrušenie možnosti nakupovať pre infikovaných
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Možnosť, aby ľudia infikovaní novým koronavírusom mohli nakupovať v obchode, by sa mala zrušiť. Uviedol to Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu.

"Ide o vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR z 27. decembra 2020, ktorou sa povoľuje osobám pozitívnym na ochorenie COVID-19 opustiť izoláciu s cieľom nákupu potravín a iných nevyhnutných potrieb," priblížil.

Spresnil, že podobná úprava, uvoľnenie režimu, platí aj pre tzv. krízový manažment, teda prezidentku, ministrov vlády, poslancov a podobne. Táto úprava sa však podľa neho nedá porovnať s úpravou týkajúcou sa obchodov.

Politici sa podľa Katriaka totiž môžu (pri rokovaní) "obaliť do igelitu" a takto individuálne čeliť prípadnému šíreniu nákazy. "To však v obchode nie je možné a osoba nakazená novým koronavírusom po ceste do obchodu a späť, ale hlavne v predajni, môže rozsievať nákazu geometrickým radom," podčiarkol.

"To, že ide o možné trestné činy všeobecného ohrozenia alebo šírenia nákazy je skoro evidentné. Nás však zaujíma hlavne tá skutočnosť, že týmto spôsobom sa môže nákaza takmer nekontrolovane šíriť. V tomto smere oslovujeme ministra zdravotníctva SR a hlavného hygienika SR so žiadosťou o zrušenie tej časti vyhlášky, ktorá umožňuje nositeľom nákazy ísť do obchodu a byť v obchode," dodal šéf zväzu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.