Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2021, 11:01

Vodíková stratégia na Slovensku počíta s využitím atómovej energie, povedal Sulík

Ministerstvo chce vodíkovú stratégiu predstaviť v januári.

Vodíková stratégia na Slovensku počíta s využitím atómovej energie, povedal Sulík
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rozvoj využívania vodíka na Slovensku by mala usmerniť vodíková stratégia, na ktorej pracuje ministerstvo hospodárstva.

Na rozdiel od vodíkovej stratégie EÚ alebo Nemecka by tá slovenská mala vo veľkej miere rátať aj s výrobou vodíka s pomocou prebytkovej elektrickej energie z jadrových elektrární, povedal to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Prúd z atómových elektrární 

Ministerstvo chce vodíkovú stratégiu predstaviť v januári a podľa šéfa rezortu pôjde o záväzný dokument pre všetky firmy či inštitúcie z tejto oblasti. Má ukázať, kam vo využívaní vodíka Slovensko smeruje, a ako chce svoje ciele dosiahnuť.

"Chceme využívať lacný prúd z atómových elektrární," spresnil Sulík. Spotreba, a tým aj ceny elektrickej energie počas dňa kolíšu a atómové elektrárne, naopak, vyrábajú stabilné množstvo.

V noci je preto prebytok energie, ktorá sa nedá uskladňovať inak ako v prečerpávacích vodných elektrárňach či v batériách.

Nakoľko kapacita prečerpávacích elektrární je obmedzená a veľké batériové úložiská sa zatiaľ na Slovensku nestavajú, je reálne uskladňovať prebytočnú energiu vo forme vodíka vyrobeného v elektrolyzéroch.

Minister hospodárstva upozornil, že s touto predstavou sa musí stotožniť aj Európska komisia, nakoľko nepôjde o zelený vodík vyrábaný z obnoviteľných zdrojov energie.

Veterná energia je nestabilná 

Na využívanie jadrových elektrární v Európskej únii zatiaľ nepanuje jednoznačný názor. Zatiaľ čo Slovensko dokončuje výstavbu ďalších dvoch blokov v elektrárni Mochovce, napríklad Nemecko sa využívania tejto energie vzdalo.

"Samozrejme, že súhlasíme s tým, aby sa vodík vyrábal zo solárnej energie alebo z vetra, no nemali by sme sa tváriť, že modrý vodík je omnoho horší ako zelený," zdôraznil Sulík.

Šéf rezortu hospodárstva pripomenul, že dodávky elektrickej energie vyrobenej vo veterných elektrárňach sú pomerne nestabilné.

"Pokiaľ elektrická energia vyrobená zo solárnych článkov alebo z vetra ide rovno na výrobu vodíka, je to v poriadku. Pokiaľ by sa mala ale takáto energia dávať priamo do siete, je to veľmi ťažké uregulovať. Preto nie som veľký fanúšik úplne nekontrolovaného nárastu obnoviteľných zdrojov," dodal Sulík.

Čo sa týka veterných elektrární, sú podľa neho na Slovensku iba štyri lokality, kde je dostatočný počet veterných dní na ekonomickú prevádzku týchto zariadení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.