Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2021, 14:02

Sulík pripravuje plošné zníženie cien elektriny pre podnikateľov

Elektrina by mala zlacnieť nielen tento rok, ale následne aj v rokoch 2022 a 2023.

Sulík pripravuje plošné zníženie cien elektriny pre podnikateľov
Zdroj: Pavol Funtál

Rezort hospodárstva pripravuje plán, ktorý povedie k plošnému zníženiu cien elektriny pre podnikateľov v nasledujúcich troch rokoch. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva hospodárstva.

Podľa najnovšieho plánu by tak mala elektrina zlacnieť nielen tento rok, ale následne aj v rokoch 2022 a 2023.

"Vypočuli sme dlhoročné výzvy našich podnikateľov a chystáme reformu cien elektriny. V rámci regiónu V4 museli za elektrinu platiť najviac, čo do značnej miery brzdilo ich konkurencieschopnosť v porovnaní s podnikateľmi zo susedných štátov," vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Prvým krokom k zastabilizovaniu cien bolo nedávne vyrovnanie historického dlhu za rok 2018. Druhým krokom bude zreformovanie časti ceny elektriny pozostávajúcej z podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Zníženie finančného tlaku

V roku 2023 sa zároveň skončí dotovanie výroby energie z hnedého uhlia, čo bude mať priamy vplyv na zníženie tarify za prevádzkovanie systému (TPS), a teda aj cien elektriny.

Pripravovaná cenová reforma z dielne ministerstva hospodárstva bude spočívať v znížení finančného tlaku na TPS.

Keďže OZE majú zákonom garantované vyplácanie podpory na 15 rokov, bude predložený návrh na ich dodatočné predĺženie, a to tak, aby sa finančná záťaž vo výške 3,3 miliardy eur rozložila v čase a vytvorili sa podmienky na férovejšie a nižšie ceny elektriny.

Umelo riadené dotácie

Práve pretrvávajúce enormné finančné dotácie pre OZE, ktoré boli prijaté predchádzajúcimi vládami, sú podľa ministra hospodárstva jedným z hlavných dôvodov doterajších vysokých cien za elektrinu.

"Tieto dotácie sa v konečnom dôsledku preniesli na plecia všetkých odberateľov elektriny, respektíve do ich účtov," pripomenul Sulík.

Takto vyplatené dotácie boli podľa neho následne umelo a neprofesionálne riadené zo strany bývalého vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

"Výsledkom je finančne neudržateľný systém, ktorý generuje stále nové a nové dlhy a neúmerne finančne zaťažuje odberateľov elektriny," uzavrel šéf rezortu hospodárstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.