Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 00:00

Šahy na obchvat počkajú sedem rokov

Na jednej strane nás zaujíma plynulosť a bezpečnosť premávky, no na druhej musíme hľadieť aj na mieru zásahov do historického centra, hovorí Štefan Gregor, primátor mesta Šahy a podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. Gregor objasnil aktuálny stav vo veci výstavby rýchlostnej cesty R3 a tamojšieho obchvatu.

Šahy na obchvat počkajú sedem rokov
Zdroj: ARCHÍV ŠTEFANA GREGORA

Historickým centrom Šiah vedie európska cesta E77, ktorá spája Slovensko s dvoma metropolami, a to s Budapešťou a Varšavou. Ide teda o frekventovaný medzinárodný ťah. Čo to znamená pre mesto a jeho obyvateľov?
Cesta vedie priamo cez historické centrum mesta, kde stoja veľmi cenné nehnuteľnosti. Mesto je touto komunikáciou ako keby predelené na polovicu. Máme školské zariadenia a rôzne inštitúcie po oboch stranách cesty a prejsť z jednej strany na druhú pre peších alebo sa dostať na hlavnú cestu, ak potrebujete odbočiť doľava z vedľajšej cesty na hlavnú, nie je vôbec jednoduché. To, aké problémy prináša mestu táto komunikácia, ukázala aj situácia, keď boli počas koronakrízy kontrolované vozidlá na hraničnom priechode. Vytvárali sa obrovské kolóny nákladných vozidiel, ktoré siahali až do dĺžky niekoľkých kilometrov. Príslušníci mestskej a následne štátnej polície museli zastavovať kamióny mimo mesta a dopravu uvoľňovali, len ak sa kolóna pohla.

Šahami prejde denne okolo 8 100 vozidiel, čo je viac než počet obyvateľov mesta. Akú časť z toho tvoria kamióny a tranzitná doprava?
Presné údaje nemáme k dispozícii, ale viac ako 30 percent tvorí nákladná doprava.


Aké výhody by so sebou prinieslo vybudovanie šahanského obchvatu?
Od zvýšenej bezpečnosti pre všetkých účastníkov cestnej premávky, cez menšie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.