Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 10:11

Tržby maloobchodu v novembri po štyroch mesiacoch klesli

Tržby maloobchodu klesli v novembri oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 0,4 percenta.

Tržby maloobchodu v novembri po štyroch mesiacoch klesli
Zdroj: TASR

Tržby maloobchodu na Slovensku v novembri v medziročnom porovnaní prvýkrát od minuloročného júna klesli.

Prevádzkovatelia ubytovacích zariadení i reštaurácií, ktorých podnikanie ovplyvnili dopady pandémie choroby covid-19 a karanténne obmedzenia, opäť zaznamenali prepad tržieb. Informoval o tom dnes Štatistický úrad.

​Tržby maloobchodu na Slovensku sa znížili v novembri oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 0,4 percenta.

V októbri medziročne ešte vykázali rast, ktorý predstavoval 2,8 percenta. Výraznejšiemu prepadu celkových tržieb maloobchodu podľa štatistikov zabránili lepšie výsledky jeho najvýznamnejšej zložky, a to hypermarketov a supermarketov.

Opäť sa nedarilo reštauráciám a pohostinskými podnikom, ktoré po sprísnenie karanténnych obmedzení kvôli koronavírusu nesmú od polovice októbra obsluhovať zákazníkov vo svojich vnútorných priestoroch.

Tržby sektora v novembri v medziročnom porovnaní klesli o 27 percent po októbrovom poklese o 17 percent.

Výraznejšiemu výpadku výnosov naďalej čelia prevádzkovatelia ubytovacích služieb. Ich tržby v novembri nedosiahli ani tretinu úrovne roku 2019. Pokles tržieb pokračoval aj v sektore predaja a opráv motorových vozidiel.

Úrady ešte pred Vianocami kvôli šíreniu koronavírusu nariadili uzavrieť väčšinu predajní s výnimkou napríklad obchodov s potravinami a drogériou. Od začiatku tohto roka zase nesmú hotelieri ubytovať nových hostí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.